کد خبر 47183

رفت و برگشت بورس

در بازار امروز شاهد دو نیمه متفاوت از معاملات بودیم که نیمه اول آن منفی و نیمه دوم آن به مدد بازگشایی "ومعادن" مثبت شد؛ در نتیجه شاخص کل با افزایش 882 واحدی توانست از کانال 195 هزارتا خارج شده و بر روی رقم 196 هزار و 84 واحد ایستاد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بازار سرمایه در روز جاری شاهد افزایش فروش از جانب سهامداران بود. پیشی گرفتن عرضه از تقاضا سبب شد تا شاخص کل با کاهش وارد کانال 194 هزار واحد شود اما پس از گذشتن از ساعات ابتدایی تعداد فروشنده‌ها کاهش یافت و وضعیت امروز بازار در حال بهتر شدن بود. همزمان با بهبود وضعیت بازگشایی "ومعادن" بدون سقف قیمتی موجب شد تا شاخص به کمک آن افزایش یابد و شاهد تغییر وضعیت آن از منفی به مثبت باشیم. در نهایت شاخص کل بورس اوراق بهادار 882 واحد رشد کرد و بر روی 196 هزار و 84 واحد به کار خود پایان داد. "ومعادن"، "پارسان"، "رمپنا"، "شبندر" و "کچاد" بیشترین تاثیرگذار مثبت بر رشد شاخص بورس بودند.

در مقابل فرابورس ایران تحت تاثیر معاملات کاهنده "دماوند"، "مارون"، "ذوب"، "هرمز" و "زاگرس" 21 واحد کاهش یافت و بر روی رقم 2451 واحد به کار خود پایان داد.

آغاز اصلاح در گروه‌های کوچک بازار

امروز شاهد کاهش قیمت در سهم‌های کوچک بازار بودیم، سهام گروه‌های قندی و زراعت از اواخر سال گذشته بدون هیچ توقفی شروع به افزایش قیمت کردند و سهامداران آن‌ها سودهای خوبی را به دست آوردند در این دو گروه طی روزجاری شاهد افت قیمت‌ها بودیم و برخی از آن‌ها تا کف قیمتی روزانه کاهش یافتند.

اما گروه دارویی هم‌چنان خریداران خود را در بازار امروز حفظ کردند و حتی در ساعات ابتدایی هم صفوف خرید بازار بودند.

معاملات بورس کالا چه می‌گویند؟

امروز در بورس کالا شاهد عرضه 200 تن شمش روی، 3000 تن کاتد مس، 120 تن سولفور مولیبدن و 3 هزار تن شمش بلوم در بخش صنعتی هستیم. عرضه 100 تن شمش روی توسعه صنایع روی خاورمیانه بدون تقاضا معامله نشد. 100 تن شمش روی گسترش صنایع روی ایرانیان نیز با تقاضای 50 تن در قیمت پایه 30.68 میلیون تومان در قیمت پایه همراه شد.

تمام عرضه 3 هزار تنی کاتد مس شرکت ملی صنایع مس ایران نیز در قیمت پایه 60.7 میلیون تومان به فروش رسید که حاکی از ریزش 2.41 درصدی قیمت این محصول نسبت به آخرین معامله و افت 8.97 درصدی قیمت نسبت به بالاترین سطح در تاریخ 22 اسفند 96 است. لازم به ذکر است عدم ایجاد رقابت برای عرضه این محصول در معاملات امروز و ثبت نرخ معامله 60.7 میلیون تومانی برای هر تن کاتد مس، باعث تعدیل قیمت پایه برای معاملات آتی خواهد شد.

شرکت ملی مس ایران 120 تن سولفور مولیبدن را در 12 نوبت عرضه با قیمت میانگین موزون 86.83 میلیون تومان به ازای هر تن به صورت نقدی و تحویل در تاریخ 28 فروردین به فروش رساند.

اما داغ‌ترین معاملات روز در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا مربوط به عرضه 3 هزارتنی شمش بلوم فولاد خراسان بود. این عرضه که در قیمت پایه 3420 تومان به ازای هر کیلوگرم در تابلو ثبت شده بود ابتدا با تقاضای بیش از 20 هزار تنی مواجه شد و به همین دلیل حجم عرضه به 10 هزار تن افزایش یافت. رقابت بر سر خرید نیز باعث افزایش قیمت میانگین موزون به بالای 3900 تومان (رشد بیش از 14 درصدی نسبت به قیمت پایه) شد. تاریخ تحویل این محصول 19 اردیبهشت و فروش به صورت سلف است. لازم به ذکر است سقف قیمت این محصول مربوط به معامله شمش بلوم فولاد خوزستان در تاریخ 21 فروردین سال جاری و در قیمت 4155 تومان به ازای هر کیلوگرم است که افت بیش از 5 درصدی را نسبت به سقف قیمت این محصول در بورس کالا دارد.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها