کد خبر 47058

شاخص در یک قدمی رکورد زنی

شاخص کل بورس اوراق بهادار در آغاز آخرین هفته فروردین 1224 واحد رشد کرد و توانست به رقم 195 هزار 202 واحد برسد.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در معاملات امروز شاهد حرکت رو به رشد سهم‌ها با چاشنی احتیاط بودیم. شاخص کل بورس اوراق بهادار پس از آنکه با افزایش بیش از 1500 واحدی در ابتدای معاملات از نیمه کانال 195 هزارتایی هم گذشت کمی عقبگرد داشت و در نهایت به کمک معاملات مثبت در "کچاد"، "پارسان"، "رمپنا"، "دزهراوی"، "فارس" و "تاپیکو" 1224 واحد افزایش یافت و بر روی رقم 195 هزار و 202 واحد متوقف شد.

شاخص کل فرابورس ایران نیز 3 واحد رشد یافت و به رقم 2473 واحد رسید. "کگهر" و "هرمز" دو نمادی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فرابورس داشتند.

دارو اولین گروه مثبت امروز

محصولات دارویی اولین گروهی بودند که در روز جاری تحت تاثیر خبر حذف دلار 4200 تومانی مورد توجه قرار گرفتند. چنان‌چه دلار 4200 تومانی حذف شود این مسئله تاثیر بسزا و عمده‌ای بر سود و زیان شرکت‌ها خواهد داشت چرا که اگر این نرخ حذف شود سودآوری دارویی‌ها افزایش خواهد یافت. بازخورد این خبر در بازار امروز مثبت بود و سبب شد اکثریت سهام این گروه تا سقف حد مجاز روزانه افزایش قیمت داشته باشند.

دو نقطه مقابل هم

در بازار امروز دو نقطه در مقابل هم دیده می‌شدند یکی گروه‌های کوچک قندی، کشاورزی، دارویی، غذایی، لاستیک و کاشی و سرامیک که با استقبال خوبی هم‌چون روزهای گذشته از ابتدای سال 98 همراه بودند اما طرف دیگر بازار سهم‌های حاضر در گروه‌های بزرگ‌تر تشکیل می‌دادند که استقبال از آن‌ها به پرشوری روزهای گذشته نبود.

سهام گروه بانکی با به حاشیه رفتن "وبملت" و "وپاسار" صف خرید "وپارس" و "وپست" را به نمایش گذاشتند. از طرفی دو خودروساز بزرگ که روزخوبی را شروع کرده بودند پس از گذشت ساعتی با افزایش عرضه‌ها و غلبه آن بر تقاضا کاهش قیمت داشتند تا جایی که قیمت "خودرو" تا کف قیمتی روزانه کاهش یافت.

در گروه‌های فلزات، پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها نیز وضعیت متعادل و رو به پایین دنبال می‌شد به طوری که عرضه بیش از تقاضا به چشم می‌خورد.

آیا قیمت‌ها روند افزایشی را ادامه می‌دهند؟

در شرایطی که بورس در حال حاضر دارد بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار بر این باورند که احتمال رشد قیمت بیش از کاهش وجود دارد؛ افزایش و رشد قیمتی در هر سهم به پتانسیل‌های سهام برمی‌گردد، در نتیجه می‌توان گفت هر سهمی به اندازه توان و پتانسیلی که دارد از شرایط پیش آمده بهره می‌برد.

در یک نگاه کلی می‌توان بیان نمود اگر شاخص از رقم 196 هزار واحد عبور کند تصمیم‌گیری و نظرات فعالان بازار دو جبهه متفاوت به خود می‌گیرد؛ در دیدگاه اول صعودهای پی در پی و بدون هیچ استراحتی ممکن است همانند مهر 97 افت سنگین در پی داشته باشد.

اما در دیدگاه دوم با توجه به نزدیک شدن به فصل مجامع افزایش رقم شاخص پدیده‌ای خارج از انتظار نیست، چرا که با تشکیل مجمع شرکت‌ها و تقسیم سود می‌توان به صعودی بودن روند شاخص امیدوار بود. پس از برگزاری مجامع نیز با توجه به بسته شدن نمادها و بازگشایی یک به یک آن‌ها از اصلاح شدید جلوگیری شده و بازار متعادل پیش خواهد رفت.

 

 

ارسال نظر

تازه ها