کد خبر 47008

گروه تحلیلی "با اقتصاد"، "سهامدار" و "بورس فوری" بررسی می کند

گروه تحلیلی هفته نامه سهامدار در جدیدترین شماره خود به بررسی جامع گروه دارو پرداخته است؛ در ادامه بخش "بنیادی" آن آورده شده است.

صنعت دارو به سبب ارتباط نزدیک و مستقیمی که با سلامت جوامع بشری دارد از جمله صنایع استراتژیک به شمار می‌رود که ترکیب آن با دانش و تکنولوژی زمینه‌های پیشرفت در اقتصاد هر کشوری را فراهم می‌کند.

می‌توان گفت بیش از نیمی از مواد اولیه مورد نیاز برای صنعت دارو وارداتی می‌باشد؛ در سال 95 با توجه به کاهش تحریم‌های بین‌المللی یکی از اصلی‌ترین مشکلات شرکت‌های دارویی که تامین مواد اولیه بود برطرف شد. حال با توجه به اعمال دوباره تحریم‌ها و نوساناتی که در بحث نرخ ارز مشاهده می‌کنیم دو ریسک اصلی ادامه فعالیت داروسازی‌ها را تهدید می‌کند.

مشکلات ارزی شرکت‌های دارویی و آنچه در سال 97 بر آن‌ها گذشت

هزینه‌های ارزی که شرکت‌های دارویی متحمل می‌شوند تنها مربوط به بخش تامین مواد اولیه نیست چرا که این شرکت‌ها بخشی از هزینه‌های تولید دارو در پروسه شکل‌گیری را نیز متحمل می‌شوند هزینه‌های مربوط به ماشین‌آلات و تجهیزات از جمله آن‌ها است.

داروسازان در سالی که گذشت با مشکلات عدیده‌ای برای تامین ارز مورد نیاز خود رو به رو بودند و گزارشات مالی شرکت‌های دارویی تا حدی بیانگر وضعیت آن‌ها در سالی که گذشت می‌باشد با توجه به آنکه بخش عمده‌‌ای از بهای تمام شده تولید دارو به مواد اولیه وابسته می‌باشد افزایش نرخ ارز بهای تمام شده دارو را به شدت تحت تاثیر قرار داده است؛ با توجه به اینکه امکان استفاده از مواد اولیه داخلی برای داروهای تخصصی و های‌تک وجود ندارد لذا تاثیر بسزایی که نرخ ارز بر صنعت دارو دارد قابل توجه است.

تغییرات فروش شرکت‌های دارویی حاضر در بورس به جز هلدینگ‌ها در سال 97

1 - Copy

2 - Copy

3 - Copy

4 - Copy

5 - Copy

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

افزایش قیمت دارو در سال 97

طی سال گذشته داروهای جنرال مطابق آنچه فعالان این صنعت انتظار داشتند افزایش قیمت پیدا کرد اما داروهای خاص و تخصصی آن‌‌گونه که پاسخ‌گوی هزینه‌ها باشد افزایش قیمت را تجربه نکرد؛ براساس آن‌چه مدیرمالی شرکت داروسازی زهراوی در یک مصاحبه طی سال 97 بیان کرده بود علت عدم افزایش قیمت داروهای خاص و های تک قیمت بالا و پوشش حداکثری بیمه این قبیل داروها می‌باشد چرا که عمدتا سهم بیمه‌ها از داروهای خاص در حدود 90 تا 100 درصد است و افزایش قیمت در آن‌ها به معنی افزایش هزینه‌های نظام سلامت و سیستم بیمه‌ای تلقی می‌شود.

میزان صادرات دارو

در سال‌ 95 رئیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی از برنامه برای جهش صادراتی در دارو خبر داده بود، امری که به نظر می‌رسد در دو سال گذشته محقق نگردیده و بر اساس آمار گمرک صادرات محصولات دارویی به تنهایی رقمی ناچیز می‎‌باشد اما چنان‌چه محصولات دارویی و بهداشتی را باهم در نظر بگیریم شاهد افزایش صادرات در این حوزه خواهیم بود که بخش عمده آن را محصولات بهداشتی به دوش می‌کشند. از طرفی با توجه به اینکه شرکت‌های دارویی ملزم هستند رقم حاصل از صادرات خود را با دلار 4200 تومانی تبدیل کنند، صادرات نقش بسزایی در درآمد آن‌ها ایفا نمی‌کند.

وضعیت فروش شرکت‌های دارویی در سال 97

مبلغ حاصل از فروش شرکت‌های دارویی که در بازار سرمایه حضور دارند صرف‌نظر از آن‌هایی که هلدینگ به شمار می‌روند در سال 97 به صورت نمودار ذیل بوده است.

0

نقدینگی مشکل همیشگی صنعت دارو

مشکل عمده‌ای که داروسازان کشور در سال‌های اخیر همواره با آن دست به گریبان بودند و هر ساله وعده و وعید راهکارهایی برای رفع آن داده می‌شد، نقدینگی است. از ماه آبان که دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شد بر خلاف آن‌چه مقامات آمریکایی ادعا می‌کردند که دارو و غذا مشمول تحریم نیست، شرکت‌های دارویی با مشکلات نقل و انتقال ارز و بازگشایی ال.سی به منظور واردات رو به رو شدند. عدم ارائه راهکار صحیح برای حل مشکلات صنعت دارو سبب شد تا در سال 97 دارو بیماری‌های با کمبود رو به رو شود.

علاوه بر مشکلات بین‌المللی بدقولی بیمه‌ها در پرداخت هزینه به داروسازان نیز مزید بر علت شد تا دشواری‌های صنعت دارو دوچندان شود. عدم پرداخت بدهی بیمه‌ها و افزایش دوره مطالبات آن‌ها از 60 روز به 400 روز سبب شد تا برخی از خطوط تولید دارو ناچار به تعطیلی شوند.

مهم‌ترین رویداد دارویی کشور در سال 97

به دنبال مشکلات کمبود نقدینگی داروسازان، رهبر معظم انقلاب با اختصاص 500 میلیون یورو از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی موافقت نمودند. پس از اعلام این خبر توسط معاون اول رئیس‌جمهور فعالان صنعت دارو بارها تاکید داشتند که حل مشکل کمبود نقدینگی در کشور نیازمند یک راهکار اساسی است و اختصاص ارقام این چنینی صرفا به عنوان یک مسکن موقتی عمل خواهند کرد.

چشم‌انداز مبهم صنعت دارو

براساس آن‌چه رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در مصاحبه نوروزی خود با اتاق ایران بیان کرد بزرگ‌ترین مشکل صنعت داروسازی همان نقدینگی است؛ در حال حاضر شرکت‌های داروسازی براساس پیش‌بینی که از سال قبل داشتند، موجودی انبارها را به نحوی تنظیم کرده‌اند که بتوانند دارو تولید و به بازار عرضه کنند اما این‌که در سال 98 چه اتفاقی برای کارخانه‌های داروسازی رخ خواهد داد، امری است که پیش‌بینی آن برای فعالان این صنعت نیز ممکن نیست.

 

برای دریافت فایل پی دی اف مطالب فوق فایل ذیل را دانلود نمایید. 

 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها