کد خبر 45603

آنچه در بازار امروز روی داد

بازار سرمایه که سال سبزی را آغاز کرده بود در جریان معاملات امروز توانست با افزایش بیش از 1700 واحد از مرز 181 هزار واحد عبور کند.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، امروز شانزدهمین روزی بود که بازار سرمایه بدون توقف به مسیر صعودی خود ادامه داد. از تاریخ 15 اسفند تا به امروز شاخص‌های دو بازار بورس و فرابورس روزهای خوبی را پشت سر گذاشته‌اند و توانسته به صورت پیاپی و بدون وقفه رشد کنند.

شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز 1776 واحد افزایش یافت و به رقم 181 هزار و 542 واحد رسید، شاخص کل فرابورس ایران نیز 47 واحد افزایش یافت و بر روی 2358 متوقف شد.

ارزش کل معاملات در بازار امروز به 870 میلیارد تومان رسید.

بازار در انتظار گزارشات اسفند 

گزارش‌های عملکرد اسفندماه با نظم کمتری بر روی کدال می‌نشیند و در حالی که برخی شرکت‌ها از ۲۵ اسفند ماه گزارش ماهانه خود را منتشر کردند همچنان انتظار برای انتشار گزارش‌ عملکرد شرکت‌های بزرگ کالایی در آخرین ماه از سال مالی ۹۷ وجود دارد.

در رابطه با بسیاری از شرکت‌ها همچنان انتظار حرکت بر مدار مطلوب عملکرد وجود دارد و این مورد از جمله مواردی است که تغییر کانون تمرکز در معاملات آخر هفته سهام را در پی داشته است. در مقابل نمادهای کوچکتر از واکنش‌های هیجانی کم‌کم فاصله گرفته‌اند و روندی متناسب با وضعیت عملیات خود را تجربه می‌کنند.

احتمالا روند کم‌رونق معاملات تا انتهای تعطیلات سال نو ادامه داشته باشد؛ (لازم به تاکید است که این سطوح از ارزش معاملات نسبت به سایر بازه‌های میان تعطیلات چشمگیر است، اما همچنان با سطوح معاملات در روزهای پررونق فاصله دارد). این مساله سبب می‌شود تا جریان‌سازی در گروه‌های کوچکتر بازار آسان باشد و نوسانات قیمتی در این گروه‌ها با شدت بیشتری همراه شود.

با این حال در صورتی که عملکردهای ماهانه پشتوانه این روند نباشد احتمالا شاهد عدم تاب‌آوری این نمادها بر مدار صعود باشیم.

بهبود معاملات در فلزات قبل از انتشار گزارش ماهانه 

در رابطه با بزرگان کالایی، معاملات امروز به نوعی آرایش قبل از انتشار آخرین گزارش ماهانه را نشان می‌دهد. از بین نمادهای فلزی، گزارش عملکرد «فاسمین» مطابق با انتظارات از حجم بالای فروش شمش روی حکایت داشت. با این وجود افت نرخ فروش شمش سبب شده است تا روند قیمتی سهم با ملایمت بیشتری همراه شود. گزارش عملکرد «فرآور» نیز که دقایقی پیش بر روی کدال نشست از بهبود وضعیت فروش چه در رابطه با مقادیر و چه نرخ فروش خبر می‌دهد. این نماد روزهای پیش را بر مدار حداکثری قیمت سپری کرده است و به نوعی گزارش مطلوب اسفند ماه در روند قیمتی سهم پیش‌خور شده است. با این حال گزارش اسفند سبب شد تا دامنه اصلاح قیمت سهم در معاملات امروز محدودتر شود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها