کد خبر 44752

استقبال سبز بورس از بهار

شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری به مدد معاملات پر قدرت شکل گرفته در گروه محصولات شیمیایی به خصوص پتروشیمی‌ها از نیمه کانال 172 هزار واحد عبور کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بازار سرمایه روزهای سبزی را در پایان سال 97 تجربه می‌کند و افزایش در رقم شاخص کل هر روز ادامه دارد.

 

امروز شاخص‌کل بورس اوراق بهادار با 1397 واحد افزایش به رقم 172 هزار و 522 و شاخص‌کل فرابورس ایران با جهش قابل‌توجه 42 واحدی بر روی رقم 2156 به کار خود پایان داد.

در پتروشیمی‌ها چه خبر بود؟

نرخ پایه برای محصولات پتروشیمی در آخرین هفته اسفند با دلار 9257 تومانی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام شد رقم مبنا نسبت به آخرین قیمت اعلام شده در تاریخ 19 اسفند افزایش 330 تومانی داشته است؛ این موضوع می‌تواند یکی از دلایل اصلی در افزایش توجه به گروه محصولات شیمیایی محسوب شود.

 از طرفی مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در جریان پذیره‌نویسی اوراق روزگذشته جهت تامین مالی این هلدینگ خبر از عرضه پتروشیمی‌های بوعلی، نوری و بندرامام در سال آتی داد؛ "فارس" و "پارس" صدرنشین تاثیرگذاری بر شاخص کل در بازار امروز بودند.

بازگشایی مثبت"وغدیر" پس از یک مجمع پرحاشیه

مجمع شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در هفته گذشته با حاشیه‌های فراوان برگذار شد و در قسمت‌هایی از آن شاهد اعتراض شدید سهامداران به عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه بودیم اما مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موضوعی که در این مجمع از زبان مسئولان شرکت بیان شد فروش اوره با نرخ 1800 تومان برای نیمه دوم سال بود در واقع گفته شد که صورت‌های مالی نیمه دوم ۹۷ اوره سازها با ۹۵% نرخ فوب (تقریبا نرخ آزاد) محاسبه می‌گردد.

توجه به دارویی‌ها پس از اعلام خبر افزایش نرخ

روزگذشته وزیر بهداشت در جریان نشست خبری خود با اصحاب رسانه اعلام کرد قیمت دارو برای سال آتی طبق روال هر ساله افزایش قمیت 10 تا 15 درصدی خواهد داشت.موضوع افزایش نرخ پیش از این توسط معاون وزیر اعلام شده بود و با تایید قطعی این خبر توسط شخص وزیر فعالان بازار برای خرید سهام شرکت‌های دارویی به صف شدند. "دارو"، "دکوثر"، "دامین"، "دسینا"، "دروز" و "دکیمی" نمادهایی بودند که تا سقف حد مجاز روزانه افزایش قیمت را تجربه کردند و "ددام" که پس از برگزاری مجمع درخصوص افزایش سرمایه امروز بازگشایی شد با افزایش قیمت 10 درصدی رو به رو شد.

حاشیه بازار  

عرضه اولیه نیروگاه زاگرس کوثر در نماد "بزاگرس" امروز انجام شد. زاگرس‌کوثر سومین شرکتی بود که در روزهای پایانی سال 97 به بازار سرمایه قدم گذاشت، تا امروز به جزء عرضه فردای "زماهان" خبری از عرضه اولیه منتشر نشده است و به نظر می‌رسد پرونده عرضه اولیه سال 97 که با "سپ" باز شده بود با یک شرکت کشاورزی-دامپروری بسته شود.

 همچنین بانک دولتی رفاه اعلام کرد از عرضه امروز بلوک ۵۲ درصدی پتروشیمی امیرکبیر به ارزش ۳.۴۵ هزار میلیارد تومان منصرف شده است  تا دومین برنامه خروج از این شرکت ۳۶۰ میلیارد تومانی حاضر در فرابورس بی نتیجه بماند.

 

 

ارسال نظر

تازه ها