کد خبر 44046

شاخص ترمز برید

معاملات پر رونق امروز در تمامی گروه‌های بورس اوراق بهادار سبب شد تا شاخص کل با افزایش 2899 واحدی همراه باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری بدون ترمز 1.76 درصد معادل 2899 واحد افزایش یافت و به رقم 167 هزار و 370 رسید.

در فرابورس نیز شاهد رشد 27 واحدی شاخص کل و رسیدن رقم آن به 2097 بودیم.

پذیره‌نویسی 700 میلیارد تومان اوراق صکوک سایپا که در روز جاری با مدیریت تامین سرمایه لوتوس پارسیان و همکاری تامین سرمایه امید و تمدن انجام شده بود ارزش معاملات در دو بازار را افزایش داد.

حجم کل معاملات امروز بیش از 3 میلیارد سهم به ارزش 2860 میلیارد تومان بود.

تاثیر مستقیم بازارهای جهانی   

اولین روز معاملاتی بازارهای جهانی در هفته جاری با روند صعودی آغاز شد و بر خلاف هفته گذشته شاهد افزایش قیمت در فلزات پایه و نفت بودیم.

نفت وست تگزاس با افزایش 1.25 درصدی 56 دلار و 77 سنت و نفت برنت با 1.26 درصد افزایش به 66 دلار و 57 سنت رسید. بالا رفتن قیمت نفت به دنبال انتشار اخباری مبنی بر پافشاری اوپک جهت کاهش تولیدات رخ داد. به دنبال این موضع گروه‌های پالایشی و پتروشیمی که وابستگی شدیدی به این موضوع دارند با افزایش تقاضا رو به رو شدند.

در باازر فلزات پایه نیز بر خلاف افتی که در هفته گذشته شاهد آن بودیم در هفته جاری معاملات ددر مدار مثبت آغاز شد. قیمت آلومینیوم 1869 و مس 6419 دلار در هر تن گزارش شد اما سرب و روی دو فلزی بودند که به ترتیب 1.10 و 1.74 درصد افزایش قیمت را تجربه کردند و قیمت آن‌ها به 2112 و 2764 دلار در هر تن رسید.

از طرفی در باازر داخل آلومینیوم المهدی که امروز در بورس کالا عرضه شده بود به دلیل استقبال از آن نسبت به قیمت پایه 19 درصد افزایش یافت.

تمامی عوامل بیان شده سبب شد تا سهام فلزات برای خرید ارزنده تلقی شود.

ترمز گروه‌های کوچک کشیده شد

طی روزها و هفته‌های اخیر شاهد معاملات پر رونقی در گروه‌های کوچک‌تر بودیم اما در روز جاری و در کنار حرکت پرشتاب گروه‌های بزرگ از چابکی گروه‌های کوچک‌تر کاسته شد؛ از شدت رشد شاخص گروه غذایی خبری نبود و لاستیک‌سازان و قندی‌ها عقب‌گرد کردند.

 

 

ارسال نظر

تازه ها