کد خبر 43874

از بازار امروز چه خبر؟

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز با افزایش بیش از هزار واحدی به کانال صعودی بازگشت.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، معاملات شکل گرفته امروز در بازار سرمایه با افزایش 1463 واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار و 19 واحدی شاخص کل فرابورس ایران همراه بود که ارقام دو شاخص را به ترتیب به 164,470 و 2,070 رساند. 

فملی، فولاد، مبین، کگل و کچاد افزاینده‌های شاخص بورس و ذوب، مارون، دماوند، میدکو و زاگرس بیشترین تاثیرگذار مثبت بر شاخص فرابورس بودند.

فعالان بورس تهران در جریان معاملات امروز حضور پررنگی به عنوان خریدار ایفا کردند و این موضع به سرعت رشد شاخص کل کمک کرد. در روزهای اخیر فضای بین معامله‌گران به گونه‌ای بود که شاخص روند شکننده‌ای را در جریان روزانه معاملات به نمایش می‌گذاشت و پس از شروع‌های قدرتمند با گذر زمان شاهد کاهش رقم دماسنج بازار بودیم، اتفاقی که امروز رخ داد و شاخص از ابتدا تا انتهای معاملات با همیاری خریداران توانست در کانال مثبت پیش رود.

چراغ سبز فلزات و محصولات شیمایی

گروه محصولات شیمیایی و فلزات دو گروه بزرگی بودند که امروز مورد توجه قرار گرفتند. دو نماد فولاد و فملی صدرنشین تاثیرگذاران بر شاخص کل شدند و به دنبال آن‌ها موج مثبت در گروه فلزات شکل گرفت و شاخص صنعت فلزات با رشد 2 درصدی همراه شد.

در گروه محصولات شیمیایی نیز معاملات در مدار مثبت جریان داشت و بیش از پتروشیمی‌ها تولیدکنندگان محصولات شیمیایی مورد توجه بودند. اما در سمت پتروشیمی‌های یوتیلیتی مبین با افزایش تقاضا صف خرید شد و نام آن در میان تاثیرگذاران بر شاخص به چشم می‌خورد.

دلار 4200 تومانی حذف می‌شود؟

پس از صحه‌گذاشتن رئیس کل بانک مرکزی بر تبعات زیان‌بار و رانت‌آفرین دلار ارزانِ مرجع، یعنی دلار موسوم به 4 هزار و 200 تومانی،  حالا بسیاری از فعالان بازار سهام به پیشواز آثار مثبت و منفی حذف احتمالی دلار مرجع رفته‌اند. تحرکات بیشتر سهامداران در برخی از گروه‌ها که از تغییر جهت‌گیری سیاست‌گذار منتفع می‌شوند، از ویژگی‌های برجسته معاملات دیروز و امروز است. گروه‌هایی نظیر صنایع غذایی یا لاستیک و برخی از صنایع کوچک و متوسط نظیر شوینده‌ها را می‌توان از این زمره دانست که با تقویت گمانه‌زنی‌ها در خصوص حذف ارز مرجع، تقاضای جالب توجهی را در پشت صف‌های خرید تجربه می‌کنند. اگرچه اثر حذف ارز مرجع بار هزینه‌ای برای این صنایع بورسی به دنبال دارد، اما تحرکات مثبت اهالی بازار در سهام این شرکت‌ها حاکی از تمرکز بازار بر آثار درآمدی حذف ارز مرجع و افزایش احتمالی نرخ فروش محصولات این شرکت‌ها است. طبعا در صورت تحقق این سیاست-حذف ارز مرجع- شرکت‌هایی که از اهرم درآمدی قوی‌تری در افزایش نرخ فروش برخوردارند، می‌توانند از این فرآیند منتفع شوند.

 

 

ارسال نظر

تازه ها