کد خبر 40856

آنچه در بازار امروز گذشت

آخرین روز معاملاتی در بازار سرمایه هم با کاهش 662 واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار حجم کم معاملات پایان یافت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، امروز 24 بهمن‌ماه بازار سرمایه در حالی آخرین روز معاملاتی خود را سپری کرد که شاخص کل 662 واحد کاهش یافت و به رقم 157 هزار و 311 واحد رسید. حجم کم معاملات در بازار فرابورس تا جایی پیش رفت که شاخص کل با افزایش ناچیز و اندک 1 واحدی به رقم  1935 رسید.

حجم معاملات امروز در مجموع دو بازار بورس و فرابورس به رقم 2میلیارد و 600 میلیون سهم و ارزش معاملات به رقم 85 میلیارد تومان رسید.

گروه بانک، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین حجم و ارزش معاملات در روز جاری را داشتند.

فضای منفی در سراسر بازار

شکل‌گیری فضای منفی در تمام بازار امروز دیده می‌شد و کاهش یکدست تمامی شاخص‌های بازار نشان از جو منفی سر تا سری داشت. رفتار معامله گران در بازار داخلی را می‌توان از دیدگاه‌های مختلف بررسی نمود. بخشی از جو منفی به وجود آمده تحت تاثیر نوسانی بودن قیمت‌ها در بازار جهانی طی هفته‌ای که گذشت شکل گرفت و بزرگان بازار که عمدتا سه گروه پالایش، پتروشیمی و فلزات اساسی هستند وابستگی قابل توجهی به روند معاملات بازارهای جهانی دارند امروز برآیندی از معاملات منفی و مثبت بودند.

موردتوجه‌های کوچک

در روزی که شاخص کاهش 600 واحدی را پشت سر گذاشت گروه های سیمان، انبوه‌سازی و کاشی و سرامیک مورد توجه قرار گرفته بودند و معاملات آن‌ها در محدوده مثبت دنبال شد.  آرایش بورس‌بازان در این سه گروه تا حدودی متفاوت بود و روند مثبت معاملات در آن‌ها از نیمه‌های بازار و با پیشتازی سیمانی‌ها آغاز شد. در مقابل، روند رشد قیمت در نمادهای گروه انبوه‌سازی از یکدستی بیشتری برخوردار بود به نظر می‌رسد موج آخر نقدینگی در سال جاری گروه‌های مذکور را هدف قرار گرفته است.

آنچه در بورس کالا گذشت

دادوستدهای بورس کالا در گروه صنعتی با معامله محصولات سبد میلگرد فولاد خراسان، شمش روی خالص‌سازان زنجان و شمش آلومینیوم ایرالکو پیگیری شد. در هفته‌های اخیر تقاضا برای محصولات فلزی، بار دیگر قوت گرفته است. امری که باید دید تا کجا می‌تواند ادامه داشته باشد. ایجاد شکاف دوباره قیمتی بین نرخ نیمایی و آزاد دلار از جمله مهم‌ترین انگیزه‌های رقابت در معاملات بورس کالاست.

در جلسه امروز 7040 تن سبد میلگرد A3 فولاد خراسان در قیمت پایه 3182 تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه شد که سقف قیمتی تقاضا برای آن در نزدیکی 4050 تومان قرار گرفت.

متوسط قیمت این محصول در جلسه پیشین در هفته گذشته 3609 تومان بود که به نظر می‌رسد در هفته جاری با رشد محسوس 10 درصدی به نزدیکی 4 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده باشد. قیمت این محصول در معاملات ابتدای بهمن‌ماه تا 2862 تومان به ازای هر کیلوگرم نیز افت کرده بود. به نظر می‌رسد تحرکات فولاد در بازار آزاد توانسته است سطوح رقابت در معاملات بورس کالا را کمی تقویت کند. رشد قیمت فولاد صادراتی کشور، در کنار صعود نرخ دلار در بازار آزاد به عنوان عمده دلایل رشد قیمت محصولات فولادی مطرح می‌شوند.

در جلسه امروز سبد میلگرد فولاد آذربایجان نیز در همین قیمت پایه و در دو حجم 3 هزار و 2090 تنی عرضه شد که قیمت پایانی این معاملات نیز فراتر از 4 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم قرار گرفت.

از دیگر داد و ستدهای امروز می‌توان به عرضه 300 تن شمش روی خالص‌سازان زنجان در قیمت پایه 27.5 میلیون تومان به ازای هر تن اشاره کرد که با تقاضایی در همین حجم مواجه شد و معامله آن در قیمت پایه سر گرفت. قیمت روی در آخرین معاملات امروز بازار لندن در سطح 2595 دلار به ازای هر تن قرار دارد و بدین ترتیب معادل دلاری معامله امروز شمش روی در حدود 10600 تومان بدست می‌آید.

 شمش آلومینیوم ایرالکو نیز در حجم 2 هزار تن و در قیمت پایه 18.85 میلیون تومان به ازای هر تن عرضه شد که سقف قیمتی 20.97 میلیون تومان به ازای هر تن را در سمت تقاضا ملاقات کرد. به نظر می‌‌رسد قیمت پایانی معاملات این محصول در حدود 20 میلیون تومان قرار بگیرد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها