کد خبر 40679

عرضه اولیه شرکت کشت و دامداری فکا با نماد معاملاتی "زفکا" فردا در محدوده قیمتی 820 تا 830 تومان انجام خواهد شد. در این عرضه بر اساس آنچه گفته شده است به هر کد 600 سهم تعلق خواهد گرفت که به دلیل اندازه کوچک شرکت بعید به نظر می‌رسد و همانند تمامی عرضه اولیه‌ها باید انتظار تعداد سهم کمتری را داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، سهام شرکت کشت و دامداری فکا در روز چهارشنبه 24 بهمن‌ماه عرضه خواهد شد. از این جهت پیش از عرضه اولیه، "زفکا" جلسه معارفه خود را برگزار نمود.  

نگاهی به برنامه‌های «شستا»

در جلسه معارفه «زفکا» بهروز خالق، مدیر امور مجامع شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، با اشاره به اینکه «شستا» به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در بازار پولی، مالی و صنعت نقش مهمی دارد، گفت: خروج از  تصدی‌گری و بنگاه‌داری و همچنین کاهش وظایف در این زمینه از جمله تصمیمات این مجموعه است و در این راستا تصمیم به واگذاری بنگاه‌های زیرمجموعه خود داریم.

وی ادامه داد: در این رابطه طبق تاکیدات و سیاست‌های ابلاغی از سوی رییس جمهور، فروش و واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه خود را برای کاهش تصدی‌گری در اولویت قرار داده‌ایم. این امر به طرق مختلف انجام خواهد شد؛ مذاکره با برخی شرکت‌های بورسی و غیر بورسی جهت فروش و واگذاری، عرضه اولیه شرکت‌های تابعه ، ادغام شرکت‌ها و مذاکره با شرکت‌های بزرگ جهت ادغام با دیگر شرکت‌ها از جمله روش‌های خروج از بنگاه‌داری توسط «شستا» است.

خالق در ادامه با اظهار این مطلب که در ماه‌های اخیر عرضه اولیه سهام در بازار سرمایه متداول‌ترین روش برای کاهش تصدی‌گری بوده، افزود: در این راستا پس از عرضه سهام شرکت فکا در فرابورس، سرمایه‌گذاری صدر تامین شاهد عرضه اولیه سهام خود در بورس خواهد بود. همچنین در روزهای باقی‌مانده از سال، عرضه اولیه سهام توزیع داروپخش را نیز خواهیم داشت.

به گفته خالق، شرکت‌های ژلاتین کپسول، ملارد شیر، کلر پارس، هامون شمال ، توفیق دارو و پخش هجرت نیز از دیگر شرکت‌هایی هستند که در اولویت واگذاری قرار دارند اما عرضه آنها در سال 98خواهد بود.

سهامدار عمده «زفکا» چه نظری دارد؟

در ادامه این جلسه کوروش هاشمی، مدیرعامل هلدینگ صنایع عمومی تامین، با اشاره به این‌که صنایع عمومی تامین یکی از هلدینگ‌های شستا است که در حوزه دامپروری، لوازم خانگی و مدیریت سایر شرکت‌های خارج از مجموعه فعالیت می‌کند، گفت: راهبردهای این هلدینگ، ساماندهی شرکت‌های گروه به منظور آماده سازی جهت واگذاری آنها، واگذاری شرکت‌های سرمایه‌پذیر و اموال غیرمولد، نظارت بر تخصیص بهینه منابع و امکانات با هدف ایجاد بازدهی مورد انتظار و شناسایی و بهره‌برداری از فرصت‌های اقتصادی در صنایع کشاورزی است.

وی در ادامه افزود: در این راستا این هلدینگ در حوزه دامپروری با 3 دامداری که از تولیدکننده‌های عمده شیر هستند، فعالیت دارد که بزرگترین آن فکا نام دارد.

هاشمی ادامه داد: کشت و دامداری فکا با حدود 10 هزار راس دام و تولید تلیسه جهت اصلاح نژاد جزو بزرگترین دامداری‌های کشور محسوب می‌شود. به این ترتیب پس از عرضه شرکت گلدشت، فکا دومین شرکت این گروه است که بر اساس استراتژی‌های «شستا» قصد واگذاری آن برای خروج از بنگاه‌داری و با هدف بنگاه‌سازی و توسعه اشتغال در مناطق محروم مستعد تولید شیر در برنامه وجود دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: رسالت اصلی گروه تامین، ایجاد سلامتی و اشتغال است. اگر بتوانیم این رسالت را به درستی انجام دهیم، وظیفه اصلی خود را ایفا کرده‌ایم. به این ترتیب از مناطق و فعالیت‌های کم‌بازده خارج شده و به مراحل پرسود خواهیم رسید.

نگاهی دقیق‌تر به شرکت کشت و دامداری فکا

جمشید جلیل نژاد مدیرعامل شرکت کشت و دامداری فکا با اشاره به تاریخچه شرکت گفت: فکا در سال 53 تاسیس و در سال 57 به بهره برداری رسیده است. موضوع فعالیت این شرکت 30 میلیارد تومانی، کشاورزی و دامپروری است که دارای اراضی بالغ بر 160 هکتار در کیلومتر 16 جاده اصفهان-شیراز است و 100 درصد مالکیت آن به هلدینگ صنایع عمومی تامین تعلق دارد.

وی با اشاره به دستاوردها گفت: تولید اولین جنین آزمایشگاهی در مقیاس انبوه و شرکت دانش‌بنیان در صنعت دامپروری، اولین صادرکننده تلیسه به کشورهای ارمنستان و افغانستان و جنین به آذربایجان و صادرات شیر خام، طرح توسعه تولید شیر در سال 93 برای رساندن تولید روزانه از 120 به 170 تن از این جمله است.

جلیل نژاد در ادامه به روند تولید شیر طی 10سال اخیر اشاره کرد و گفت: بررسی روند تولید شیر طی 10 سال اخیر نشان از آن دارد که میزان تولید شرکت از 30 هزار تن در سال 67 به 63 هزار تن در سال 77 رسیده است. همچنین طی 4 سال اخیر تولیدات شرکت بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: محصول اصلی شرکت شیر خام است که در بازارهای داخلی و به شرکت‌های میهن، دامداران، پگاه گلپایگان و دومینو به فروش می‌‌رسد. همچنین با توجه به سهم 9 میلیون تنی تولید شیر در ایران، سهم کنونی تولید شیرخام فکا از تولید ایران با 64 هزار تن بالغ بر 0.7 درصد و از تولید شیر صنعتی اصفهان سهمی 15 درصدی است.

نگاهی به عملکرد مالی

مدیرعامل «زفکا» در ادامه به بررسی صورت سود و زیان شرکت پرداخت و گفت: فروش شرکت در سال 97 بالغ بر 89 میلیارد تومان بوده است. همچنین بهای تمام شده 63 میلیارد تومان بوده و از سود عملیاتی 20.5 میلیارد تومانی بهره‌مند شده‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به هزینه مالی 1.3 میلیارد تومانی، گفت: همچنین سایر درآمدهای غیرعملیاتی 6.8 میلیارد تومان و سود خالص نیز در این مدت 26 میلیارد تومان بوده است.

به گفته جلیل‌نژاد، حاشیه سود عملیاتی «زفکا» در سال جاری 27 درصد و حاشیه سود خالص  29 درصد بوده است. وی در ادامه تاکید کرد: فروش شیر خام در سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 درصد افزایش نشان می‌دهد. به‌طوری‌که فروش مزبور در سال جاری به 46 هزارتن رسیده؛ در همین راستا فروش گوساله نر نیز امسال با رشد 41 درصدی نسبت به سال قبل به 816 راس افزایش یافته است.

جلیل نژاد درخصوص نرخ فروش شیر در سال 98 گفت: سازمان حمایت نرخ قیمت شیر را 2000 تومان تعیین کرده که در محل گاوداری و بدون هزینه حمل و جوایز چربی و پروتئین در نظر گرفته شده است. اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد اصلاحیه‌ها و توجیه و تفسیر را به دنبال خواهد داشت اما با توجه به قیمت جهانی شیر خشک که در صورت اختصاص ارز نیمایی هم قابل رقابت با داخل نخواهد بود، با طی روال عادی قطعا رشد قیمت شیر افزایشی است.

رصد برنامه‌های آتی

مدیرعامل «زفکا» در خصوص برنامه‌های آتی شرکت گفت: تلاش داریم تا افزایش تولید شیر تا سقف 200 تن در روز تا آذر سال آتی به انجام برسد. همچنین تولید و عرضه دام مولد مازاد به تعداد 1500 راس سالانه را در دست اقدام داریم. در همین راستا واردات مستقیم مواد اولیه به میزان 10 هزار تن، تامین علوفه در استان‌های حاصلخیز و مستعد جهت دستیابی به قیمت مناسب‌تر برای تغذیه و افزایش عمر اقتصادی دام‌ها و بهبود شرایط نگهداری محیط زیست از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای شرکت است.

وی در ادامه تاکید کرد: همچنین موافقت اصولی برای خریداری زمین در شمال غرب کشور اخذ و طراحی مقدماتی آن انجام شده است. این طرح برای پروژه‌ای به ظرفیت 3 هزار راس دام و 40 درصد یک سرمایه‌گذاری مگافارم دام شیری خواهد بود.

جلیل نژاد در ادامه افزود: آغاز عملیات و تجهیز این واحد از نیمه دوم اسفند ماه سال جاری آغاز خواهد شد.

برنامه برای صادرات شیرخشک؟

مدیرعامل شرکت فکا درباره صادرات شیر خشک  و اثر تحریم‌ها بر آن گفت: اکنون صادرات این محصول به خاطر تعدیل بازار داخلی از طرف دولت ممنوع شده است. برند شیر خشک کم و پرچرب فکا میلک ثبت شده که طبق برون‌سپاری برای کارخانه‌هایی که کد IR دارند قابلیت صادرات نیز وجود دارد. در صورت هموار بودن کانال‌های صادراتی و سیاست‌های دولتی همواره این ظرفیت وجود دارد.

 

منبع:دنیای بورس 

ارسال نظر

تازه ها