کد خبر 40521

بااقتصاد بررسی می‌کند

نماد معاملاتی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در روز 27 بهمن به جمع نمادهای بورسی می‌پیوندد. عرضه این شرکت که نماد آن "افق" می‌باشد در بازار خرده فروشی انجام خواهد شد. در این عرضه اولیه مقرر شده است تا 5 درصد از سهام شرکت در بازار عرضه شود. کف قیمتی این سهم 1600 تومان و سقف قیمت 1695 تومان می‌باشد. عرضه اولیه این سهم به روش بوک بیلدینگ بوده و حداکثر سهمیه هرکد حقیقی در این عرضه 200 سهم خواهد بود.

معرفی شرکت

شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با سرمایه 100 میلیارد تومانی در زمینه تأسیس و راه اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده فروشی و نیز در حوزه تجارت الکترونیک و حضور در بازارهای مجازی فعالیت دارد. صنعت خرده فروشی به عنوان نبض اقتصادی یک کشور جزء مهمترین حوزه‌های اقتصادی است و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نقش کلیدی در رونق کسب و کار این صنعت دارند. تعداد فروشگاه‌های شرکت از 8 فروشگاه در سال 92 به 1.140 فروشگاه در 9 ماهه سال 97 افزایش یافت

عملکرد شرکت در سال 97

بررسی فروش ماهیانه افق کوروش نشان می‌دهد این شرکت با یک روند صعودی از فروش 230 میلیارد تومانی در فروردین ماه به فروش 464 میلیارد تومانی در دی‌ماه رسیده است به عبارتی میانگین رشد 9 درصدی در هرماه. بخش عمده افزایش فروش شرکت به دلیل افزایش سهم بازاری این شرکت می‌باشد. به طوری که این شرکت در 31 استان شعبه دارد. این موضوع را می‌توان در بررسی فروش سالیانه شرکت شاهد بود که با افزایش سهم بازاری شرکت، روند فروش شرکت رو به افزایش می‌باشد. شرکت برای فعالیت سال 97 خود پیش بینی درآمد عملیاتی 5 هزارو 300 میلیارد تومانی داشته و توانسته در فعالیت 10 ماهه خود 4 هزار میلیارد تومان از میزان درآمد برآوردی خود را محقق کند. با توجه به افزایش سطح قیمت کالاها و محصولات و تامین نیاز ضروری جامعه در بازار خرده فروشی، می‌توان انتظار داشت که بیش از 90 درصد از بودجه برآوردی شرکت محقق گردد. شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 30 اذر 97 با درآمد 3.500 میلیارد تومان درآمد مبلغ 179 میلیارد تومان سود خالص ساخته است و به ازای هر سهم مبلغ 1.786 ریال سود شناسایی کرده است.

چشم انداز

با ظهور تکنولوژی و ضریب نفوذ بالای این علم در خانوارها، سبک سنتی زندگی در حال تغییر و سو گیری به سمت دنیای جدید می‌باشد. تغییر و تحول در بازار خرده فروشی را می‌توان با ظهور تجارت الکترونیک بیان نمود و شرکتی که از این مکانیزم استفاده نکند می‌توان انتظار داشت سهم کمتری از بازار خواهد داشت که در این مورد شرکت در آذر ماه سال 97 و به منظور توسعه هر چه بیشتر عملیات و البته ایجاد روندی متوازن از توسعه در سایر حوزه‌های فروش اینترنتی اقدام به تحصیل 58 درصد سهام شرکت تجارت الکترونیک کوروش (اکالا) نموده است. که فعالیت این شرکت خرید و فروش کلیه کالاهای مجاز بازرگانی از طریق فروشگاه اینترنتی می‌باشد که با تحصیل 58 درصد از سها شرکت، عملا کنترل سیاست‌های مالی و عملیاتی شرکت در اختیار فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش قرار گرفته است. بنابراین با افتتاح شعبه در سراسر کشور و اجرای تجارت الکترونیک به واسطه فروشگاه اینترنتی می‌توان به روند مثبت افزایش سهم بازار شرکت امیدوار بود. البته در این میان ریسک کلان و شرایط بد اقتصادی جامعه تهدیدی در میزان فروش در بازار خرده فروشی می‌باشد اما در سیستم داخلی شرکت ارزیابی‌ها مثبت می‌باشد و می‌توان در چرخه عمر، این شرکت را در حال رشد و رسیدن به دوره بلوغ در نظر داشت.

 

ارسال نظر

تازه ها