کد خبر 39736

آنچه در بازار سرمایه امروز گذشت

شاخص کل بورس اوراق بهادار پس از آنکه در روزگذشته حمایت 160 هزار واحدی خود را از دست داد امروز با سقوط‌ قابل توجه و کانال شکنی‌های پیاپی به کانال 157 هزار واحد وارد شد و ترس از کاهش‌های بیشتر و رسیدن به سطوح پایین‌تر را در میان فعالان بازار تقویت نمود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در روزگذشته شاهد حرکت شاخص کل در مسیر سراشیبی بودیم، مسیری که در رزوجاری نیز دنبال شد و در نهایت سبب گردید تا با افت قابل توجه 1.5 درصدی که معادل 2500 واحد بود شاخص بر روی رقم 157 هزار و 355 به کار خود پایان دهد. فرابورس که توانسته بود روز گذشته مسیری خلاف جهت بورس در پیش گیرد و به روند افزایشی ادامه دهد امروز با بورس هم‌سو شد و شاخص کل در این بازار نیز با افت 31 واحدی و رسیدن به رقم 1909 آرام گرفت.

عدم ورود نقدینگی جدید و کمبود آن مسئله‌ای است که بسیاری از تحلیل‌گران بازار از آن انتقاد می‌کنند این موضوع در کنار فروکش هیجانات خریداران سبب شده تا شاهد روزهای منفی در بازار باشیم. ارزش کل معاملات در دو بازار بورس و فرابورس برای روز جاری معادل   به ثبت رسید.

تحلیل‌گران غافلگیر شدند

عوامل تاثیرگذار داخلی و خارجی به صورت یکپارچه و هم‌سو در مسیری قرار گرفته‌اند که بسیاری از تحلیل‌گران کلان و بنیادی به رشد بازار امیدوار بودند اما با عدم تاثیرپذیری بورس از این موضوع شاهد و غلط از آب درآمدن پیش‌بینی‌ها می‌توان بر روی حرف تکنیکالیست‌ها حساب باز کرد، تحلیل‌های تکنیکال بر خلاف بنیادی نشان می‌داد که شاخص با از دست دادن سطح حمایتی 160 هزار واحد تا سطوح 140 هزارتایی نیز افول می‌کند حال باید منتظر ماند و دید آیا بازار به روند نزول ادامه می‌دهد یا با حمایت‌های سازمان یافته از سقوط بیشتر آن جلوگیری می‌شود؟

داستان‌های عجیب بانک و خودرو تمام شد؟

پس از آنکه نیمه ابتدایی سال بورس به مدد افزایش قیمت‌ در ارز بسیار مورد توجه قرار گرفت و صنایع بزرگ آن به واسطه صادرات محور بودن توانستند شاخص را تا مرزهای 196 هزار واحد پیش ببرند شاهد یک دوره اصلاح بودیم؛ در این دوره سخنان پراکنده که پیرامون گروه‌های بانک و خودرو می‌چرخید زمینه‌های رشد قیمتی در این دو گروه را فراهم آورد. تکلیف افزایش قیمت خودرو مشخص شد؛ تکلیفی که پس از روشن شدن و اعلام رسمی آن گونه که انتظار می‌رفت تاثیر مثبت بر بورس ایفا نکرد و حتی سبب شد استقبال از این گروه تا حد قابل توجهی کم شود و خریداران سهام آن‌ها در نقش فروشنده ظاهر شوند. در این میان گروهی معتقد بودند خبر خودرویی‌ها پیشخور شده بود و به همین دلیل اعلام رسمی افزایش قیمت تاثیر چندانی نگذاشته است. اما بانکی‌ها؛ استقبال از سهام این گروه حول محور دو موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و سود حاصل از تسعیر نرخ ارز می‌گشت؛ خبر اولین افزایش سرمایه از سوی بانک تجارت اعلام شد، انتظار می‌رفت با این خبر شاهد تداوم استقبال از گروه بانکی باشیم اما این اتفاق نیز رخ نداد. حالا دو گروهی که به عنوان حامیان بازار تا پایان سال شناخته می‌شدند نیز در مسیر اصلاح قرار گرفته و امید چندانی به آن‌ها نیست.

 

ارسال نظر

تازه ها