کد خبر 37394

آنچه در بازار امروز گذشت

گزارشات نه ماهه شرکت ها هنوز منتشر نشده است؛ بازار در انتظار عملکرد سه فصل ابتدایی سال به گروه های کوچک و تک سهم ها روی خوش نشان می دهد و شاهد تداوم افت قیمتی در سهم های بزرگ هستیم.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بورس اوراق بهادار امروز توانست افت روز گذشته خود را جبران کند و با افزایش 202 واحدی بر روی رقم 164 هزار 696 به کار خود پایان داد. در روز جاری وضعیت معاملات در گروه های کوچک تر مطلوب تر از گروه های بزرگ بود، در نتیجه شاخص کل هم وزن نیز افزایش 180 واحدی را نشان داد.

"فولاد"، "وتجارت" و "دعبید" سه شاخص ساز مثبت، "کگل"، "خودرو" و "خساپا" سه شاخص ساز منفی در روزجاری بودند.

در بازار بورس طی روز جاری بیش از 2 میلیارد سهم به ارزش 643 میلیارد تومان و در بازار فرابورس حدود 936 میلیون سهم به ارزش 435 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

"میدکو"، "هرمز" و "دماوند" بیشترین اثر مثبت و "مارون"، "ذوب" و "چکاپا" بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس را اعمال نمودند.

بازارهای جهانی و تاثیرات آن

مهم ترین رویداد امروز بازارهای بین‌الملل انتشار آمارهای اقتصادی در چین بود. بر طبق این آمارها صادرات و واردات دومین اقتصاد جهان در سال 2018 با کاهش رو به رو شده است؛ این امر زمینه های کاهش قیمت نفت در روزجاری را فراهم آورد. در ساعات ابتدایی روزجاری در بورس تهران و در گروه های وابسته به نفت شاهد غلبه عرضه بر تقاضا بودیم اما این وضعیت زیاد دوام نیاورد و پس از گذشت ساعتی معاملات پتروپالایشی ها در شیب نرمال و رو به مثبت انجام گرفت تا جایی که "شاراک" در میان پتروشیمی ها و "شاوان" در میان پالایشی ها تا سقف حد مجاز روزانه افزایش قیمت پیدا کرده و صف خرید شدند.

در گروه فلزات نیز معاملات در مدار مثبت جریان داشت، "میدکو"، "فولاژ"،"فایرا"، "فولای" و "کاوه" از جمله سهم هایی بودند که در میان فلزی ها بیش از سایرین مورد توجه قرار گرفتند.

پاس کاری بانکی ها و خودرویی ها ادامه دارد

گروه خودرو در روزجاری معاملات مثبتی را ثبت نکرد و این روند منفی با بازگشایی "خودرو" شدت بیشتری هم پیدا کرد. "خودرو" پس از بازگشایی در روز جاری با افزایش عرضه کاهش 6 درصدی را نشان داد، هم چنین  در این گروه "خساپا"، "خپارس" و "خاذین" نیز غلبه عرضه بر تقاضا را به خوبی نشان دادند.

معاملات مثبت بانکی ها نشان از آن داشت سرمایه های خرد خارج شده از خودرویی ها به بانکی ها وارد شده است؛ "وپارس"، "وسینا" و "وکار" صف های خرید امروز در این گروه بودند.

کوچک ترها مورد توجه

در حالی که به روزهای پایانی و زمان انتشار گزارشات نه ماهه شرکت ها نزدیک می شویم و معاملات در بازار با احتیاط دنبال می شود گروهی از سهامداران سرمایه های خود را به سمت تک سهم ها برده اند. گروه موادغذایی مورد توجه شدید فعالان بازار بود و اکثریت سهم های آن صف خرید شدند، کانی های غیرفلزی نیز وضعیتی مشابه گروه غذایی داشتند. در این میان تک سهم های "فاذر"، "چفیبر" و "نطرین" نیز با استقبال خوبی رو به رو بودند.

 

 

ارسال نظر

تازه ها