کد خبر 37225

بااقتصاد بررسی می‌کند

فولاد مبارکه اصفهان در شش ماهه اول سال 97، مبلغ 9.810 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، درآمد عملیاتی شرکت 46 درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مقایسه عملکرد شش ماهه 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور کلی نشان از مثبت بودن عملکرد مالی فولاد مبارکه اصفهان دارد. افزایش 3 هزار میلیارد تومانی درآمد فولاد مبارکه و افزایش 2 هزار میلیارد تومانی سود خالص شرکت نشان می‌دهد در نرخ فروش و تعداد فروش و مدیریت هزینه به صورت کارا عمل کرده است. تعداد فروش شرکت در شش ماهه سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل 11درصد افزایش یافته است و از 3.210 هزار تن محصول، به 3.580 هزار تن فروش محصول در شش ماهه اول 97 رسیده است. در طرف دیگر نرخ فروش تعداد محصولات فروش رفته قرار دارد. نرخ فروش محصولات در بازار داخلی براساس نرخ بازار داخل می‌باشد و حالت دستوری نداشته، بنابراین با قانون عرضه و تقاضا و متناسب با هزینه‌های تولیدی، نرخ فروش محصولات شکل می‌گیرد. اما فروش در بازار خارجی براساس نرخ جهانی محصولات، تعیین می‌شود. نرخ فروش در بازار جهانی محصولات با افول همراه بوده است دلیل این امر، تنش‌های تجاری چین و آمریکا و سایه رکود جهانی بر کاهش تقاضای کل بوده است. اما در انتهای سال 2018 میلادی روابط دو کشور رو به بهبود رفته و آتش بس چند ماهه تعرفه‌ای از سوی دو کشور امید را به بازار جهانی و فولادی برگرداند که با بهبود روابط این دو کشور و ادامه دار بودن این موضوع می‌توان چشم انداز خوبی را برای بازار جهانی و بازار فلزات جهانی انتظار داشت. اما همانطور که گفته شد در اوایل سال 2018 به دلیل کاهش روابط تجاری چین و آمریکا و کاهش تقاضا در بازار جهانی نرخ فروش محصولات کالایی با رکود همراه بوده است  اما به دلیل شروع نوسان قیمت دلار در بازار داخل، قیمت دلار افزایش یافته و این امر موجب بالا رفتن ارزش صادرات شرکت شده است.

برای شش ماهه دوم سال، با توجه به بهبود روابط تجاری چین و آمریکا و افزایش نرخ جهانی محصولات و در نظر گرفتن نرخ دلار نیمایی جهت تسعییر فروش صادراتی، پیش بینی می‌شود درآمد شرکت افزایش یابد و سودسازی شرکت با همین روند ادامه دار باشد. تنها ریسکی که شرکت با آن موجه می‌باشد، اجرای تحریم‌ها بوده که شرایط را برای صادرات و نقل و انتقال مالی دشوار کرده است. بنابراین به طور کلی روند درآمدی شرکت با ثبات بوده و امید می‌رود شش ماه دوم سال 97 برای شرکت با توجه به موارد گفته شده همچنان امیدوار کننده باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها