کد خبر 37105

معاملات اولین روز هفته بازار سرمایه با افزایش استقبال برای خرید سهام شرکت های بزرگ (پالایشی، پتروشیمی و فلزات) آغاز شد اما در میانه های بازار شاهد پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا بودیم.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، هفته گذشته مذاکراتی میان چین و آمریکا شکل گرفت اما برخلاف تصور عمومی بدون هیچ نتیجه خاصی پایان یافت؛ همین امر وضعیت نفت و فلزات در بازارهای جهانی را تغییر داد. نفت با کاهش 2 درصدی رو به رو شد و فلزات واکنش های متفاوتی از خود نشان دادند.

شاخص کل بورس اوراق بهادار همان گونه که بسیاری از تحلیل گران انتظار داشتند به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و امروز هم با افزایش 100 واحدی و توقف بر روی رقم 164 هزار و 929 واحد به کار خود پایان داد. در این میان "حکشتی"، "کچاد" و "اخابر" بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ایفا نمودند و روند منفی "تاپیکو"، "وبملت" و "مبین" از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کرد.

پس از آن که بورس در هفته گذشته بهترین بازدهی در سه ماهه اخیر را رقم زد، انتشار گزارش های 9 ماهه شرکت ها و نتایج مثبت و منفی آن توانست بازار را در مسیر دیگری قرار دهد. یکی از گزارش های خوب و مثبت در میان بزرگان بازار که زودتر از سایرین منتشر شد گزارش 9 ماهه "کچاد" بود. چادرملو به عنوان اولین شرکت بزرگ گزارش قابل قبول و مثبتی را ارائه داد و این امر زمینه های معاملات صعودی در این سهم را فراهم کرد و در  دقایق ابتدایی بازار شاهد صدرنشینی "کچاد" در میان شاخص سازان نیز بودیم.

چرخش ها به سمت گروه خودرو

معاملات گروه خودرو امروز با نوسان اندک دنبال می شد اما "خساپا" با شفاف سازی دریافت مجوز افزایش قیمت 30 درصدی توجه ها را به سمت خودرویی ها معطوف کرد در نتیجه پس از مدت ها خبرهای ضد و نقیص پیرامون افزایش قیمت خودرو پایان یافت و تکلیف سهامداران خودرویی مشخص شد. پس از شفاف سازی "خساپا" تمامی نمادهای این گروه با افزایش تقاضا رو به رو شدند و تعدادی از آن ها تشکیل صف خرید هم دادند. به دنبال این امر "وساپا" در گروه سرمایه گذاری که مدت ها بود در انتظار جرقه ای برای حرکت بود با افزایش تقاضا صف خرید شد.

به حاشیه رفتن بزرگان در مقابل میدان داری گروه های کوچک تر

گروه های کاغذی، حمل و نقل، انبوه سازی، کشاورزی و رایانه امروز مورد توجه سهامداران قرار گرفتند.

نمادهای "حکشتی"، "حخزر" و "حسیر در گروه حمل و نقل، "چکاپا و "چکارن دو سهم گروه کاغذی، "زقیام" و "زبینا" در گروه کشاورزی، "ثنوسا" و "کرمان" در میان انبوه سازان و "تاپکیش" و "مرقام" در گروه رایانه از جمله صف های خرید در بازار امروز بودند که تا سقف حد مجاز روزانه افزایش قیمت پیدا کردند.

در آن سوی بازار "ذوب" در میان فلزات با افزایش عرضه رو به رو بود، نمادهای گروه پالایشی همگی در رنج منفی و با کاهش قیمت معامله شدند و در محصولات شیمیایی نیز سهم های پتروشیمی ها اکثریت در مدار منفی قرار داشتند.

اما در گروه بانکی وضعیت به شکل دیگری بود در کنار روند منفی و کاهش قیمت "وتجارت" و "وبملت"، "وپست" و "دی" با افزایش تقاضا تا سقف حد مجاز روزانه رشد قیمتی را تجربه نمودند.

ارسال نظر

تازه ها