کد خبر 36678

بااقتصاد بررسی می‌کند

برای دومین روز متوالی بازار سهام در مسیر صعودی است و سهام کالایی در حال رشد قیمت بوده و جبهه رقیب، یعنی گروه‌های بانکی‌ و خودرویی با افول تقاضا و افت قیمت دست‌وپنجه نرم می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل با افزایش 1643 واحدی از 162323 واحد به 163967 واحد رسیده است. بررسی نمادهای اثرگذار بر بازار نشان می‌دهد سهم گروه کالایی در رشد شاخص بیش از باقی سهم‌ها بوده است.

ثبات نسبی بازار جهانی در پی مذاکرات چین و آمریکا و بهبود قیمت کالاهای پایه موجب رشد تقاضای سهام وابسته بورسی شده استکه در دو روز جاری موجب اقبال سهامداران به گروه پالایشی، پتروشیمی و فلزات شده است علاوه بر ثبات در بازار جهانی و بهبود قیمت کالاهای پایه آغاز انتشار گزارش‌های 9 ماهه توجه به عوامل بنیادین و دقت به عملکرد 9 ماهه و پیش بینی از روند آتی شرکت‌ها را بیشتر نموده است.

بانک‌ها و خودرویی‌ها پیوسته در حال رشد بوده اما از روز گذشته مسیر حرکتی آنها تغییر کرده و  رو به پایین شده و در روز جاری روند کاهشی آنها بیشتر شده و در روز جاری تا صف فروش پیش رفته‌اند و جایگاه خود را به کالایی‌ها داده‌اند. به نظر می‌رسید به تعویق افتادن قیمت نهایی خودروها علی رقم مشخص کردن تاریخ دقیق اعلام قیمت جدید برای خودرویی‌ها و همچنین نرخ تسعیر ارز و تجدید ارزیابی برای گروه خودرویی مانعی برای پیشرفت این دو گروه شده است و بهبود شرایط برای کالایی‌ها گوی سبقت را از خودرویی‌ها و بانکی‌ها ربوده است. بنابراین به طور کلی افزایش عرضه‌ در گروه بانکی و حرکت نقدینگی به سمت نمادهای کالایی منجر به تقویت قیمت‌ها در گروه‌هایی نظیر پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی شده‌است. به نوعی چرخش نقدینگی و تغییر جهت گیری سرمایه‌گذاران برای حفظ سود کسب شده در گروه بانکی و خودرویی چن وقت اخیر و استفاده از قیمت‌های اصلاح شده در سایر نمادهای بورسی، معادلات را تغییر داده است و منجر به رشد 1600 واحدی شاخص کل شده است.

 

 

ارسال نظر

تازه ها