کد خبر 36504

بااقتصاد بررسی می‌کند

پتروشیمی پارس طی فعالیت شش ماهه منتهی به 31 شهریور 97، توانسته به 4,568 میلیارد تومان درآمد عملیاتی دست یابد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پتروشیمی پارس طی فعالیت شش ماهه منتهی به 31 شهریور 97، توانسته به 4,568 میلیارد تومان درآمد عملیاتی دست یابد. حاصل این میزان از درآمد، 4,988 سود به ازای هر سهم بوده است که نسبته به مدت مشابه سال قبل رشد 2 برابری داشته است.

پتروشیمی پارس علاوه بر بازار داخلی، در بازار صادراتی نیز فعالیت دارد، این امر موجب افزایش ثبات شرکت در روند افزایش درآمد می‌باشد. بررسی روند میزان فروش شرکت طی 5 سال اخیر نشان می‌دهد که فروش شرکت از یک روند باثباتی برخوردار بوده است و جز در شرایط تحریمی که منجر به کاهش تجارت خارجی ایران گردید و شرکت‌های صادرات محور را با ریسک کاهش روابط تجاری مواجه کرده است.

نرخ گذاری محصولات پتروشیمی پارس براساس قیمت گذاری دولت و نرخ جهانی می‌باشد و به طور کلی نرخ فروش محصولات شرکت طی سال‌های گذشته روند افزایشی داشته و همراه با افزایش نرخ فروش محصولات، افزایش قیمت دلار طی سال جاری، شرایط را برای افزایش مبلغ فروش شرکت فراهم کرده است. در شش ماه اول سال 97، پتروشیمی پارس 4.500 میلیارد تومان فروش داشته است و پیش بینی می‌کند مبلغ فروش شرکت در شش ماه دوم سال 6.500 میلیارد تومان باشد.  با توجه به افزایش قیمت دلار، نرخ تسعییر ارز جهت خرید خوراک نیز برای پتروشیمی نیز افزایش می‌یابد. نرخ خوراک محصولات پتروشیمی پارس در محصولات مختلف متفاوت بوده اما متغیر اثرگذار بر قیمت خوراک پتروشیمی علاوه بر نرخ تسعییر قیمت جهانی نفت می‌باشد که کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی موجب کاهش نرخ خوراک پتروشیمی می‌شود. پتروشیمی پارس برای سال جاری خود فروش 11.145 میلیارد تومانی در نظر گرفته است که به نظر می‌رسد با وجود قیمت پایین نفت و افزایش قیمت دلار، و با ثبات بودن صادرات در سال جاری، دستیابی به درآمد برآورد شده قابل دسترس باشد اما آنچه که پتروشیمی را در بازاره میان مدت تهدید می‌کند، شرایط نابسامان اقتصادی در داخل، شرایط تحریمی که بر شرکت‌های صادرات محور سایه انداخته است. بنابراین عدم بهبود روابط تجاری ایران با دیگر کشور‌ها می‌تواند تبعات اقتصادی فراوانی برای شرکت‌ها و اقتصاد کشور در بر داشته باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها