کد خبر 36479

این روزها بحث حذف 4 صفر از پول ملی، مورد توجه بسیاری از فعالان اقتصادی قرار گرفته است، این موضوع می تواند اثرات روانی منفی در بازار سرمایه داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در چند روز اخیر بحث حذف 4 صفر از پول ملی در میان فعالان اقتصادی مطرح شده است. موضوعی که اولین بار با رونمایی ایران چک های جدید و کمرنگ کردن 4 صفر در آن ها خودنمایی کرد. پس از این موضوع تایید رئیس کل بانک مرکزی سبب شد تا این موضوع بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و سوالات مختلفی برای واحد پول جدید مطرح شود. هر چند به گفته همتی عملی شدن این موضوع حدود 2 سال زمان می برد اما بررسی تاثیر آن بر ارزش شرکت های بورسی خالی از لطف نیست. 

بدین ترتیب با اجرایی شدن این طرح ارزش اسمی سهام شرکت های بورسی باید زیر یک ریال محاسبه شود.

نکته قابل تامل این است که با حذف چهار صفر از پول ملی اکثر نمادهای شرکت‌های بازار سرمایه که ارزش آنها از 10,000 ریال پایین‌تر است عملا به زیر یک ریال سقوط خواهند کرد.برای مثال شرکتی که ارزش آن 8,000 ریال بوده به زیر یک ریال می رسد و واحدی برای اندازه گیری آن وجود نخواهد داشت.

البته ممکن است تا پیش از اجرایی شدن این طرح ارزش اسمی شرکت از 1000 ریال حال حاضر تغییر کرده و به مقداری برسد که با حذف 4 صفر قابل محاسبه باشد. 

 

 

ارسال نظر

تازه ها