کد خبر 33199

در دنیای بورس کسی نیست که دو کلمه ی dps و eps را نشنیده باشد.این دو واژه از پرکاربردترین کلمات در بازار بورس هستند.

افراد برای اینکه بتوانند وارد بورس شوند باید اطلاعاتی درباره این دو واژه داشته باشند. تیم اقتصادی پایگاه خبری بااقتصاد در ادامه گزارش درمورد این دو واژه صحبت می کند.

EPS چیست ؟

Eps در اصل مخفف کلمه  earning per share است که در اصطلاح «درآمد هر سهم» می شود. یعنی میزان سودی که به هر سهم تعلق می گیرد. این عدد در پایان سال مالی از تقسیم درآمد شرکت پس از کسر مالیات بر تعداد سهام های شرکت به دست می آید. البته در اول سال مالی هر شرکت باید یک   eps پیشبینی شدهای را اعلام کند، اما به معنای این نیست که حتما در پایان سال مالی همان مقدار به دست آمده باشد، به eps که در اول سال مالی اعلام می شود، eps پیشبینی شده می گویند و به eps که پایان سالی اعلام می شود، eps محقق شده می گویند. شرکت های بورسی موظف هستند که eps پیش بینی شده را هر 3 ماه یکبار با توجه به فعالیت های شرکت اعلام کنند.

DPS چیست ؟

Dps مخفف جمله dividend per share است که به معنی میزان سود نقسیمی بین سهامداران است.dps  بخشی از eps است. درآمد کل شرکت هیچ گاه تماما بین سهامداران تقسیم نمی‌شود، بلکه بخشی از آن به عنوان سود انباشته و یا نقدینگی به حساب شرکت وارد می‌شود. شرکت ها در تقسیم سودهای خود سیاست های متفاوتی دارند، بعضی شرکت ها بیشتر سود خود را بین سهامداران پخش می کنند و بخش کوچکی را وارد جریان نقدینگی شرکت می کنند یا بعضی شرکت ها برعکس عمل می کنند. این بستگی به سیاست های داخلی شرکت و تصمیمی که در مجمع فوق العاده گرفته می شود، دارد. زمان پرداخت این سود از زمان اعلام تا 8 ماه بعد از آن است.

 dps  فقط بین سهامدارانی که در زمان تشکیل مجمع فوق العاده سهام شرکت را داشته اند تقسیم می شود، یعنی اگر فردی بعد از تشکیل مجمع سهام شرکت را خریداری کرده باشد به او سودی تعلق نمی گیرد و اگر فردی بعد از تشکیل مجمع سهم خود را فروخته باشد، به او سود تعلق می گیرد.

 

ارسال نظر

تازه ها