کد خبر 33186

دبیر شورای ملی زعفران؛

فرشید منوچهری با اشاره به این که برای اثربخشی بیشتر بورس لازم است که اطلاع‌رسانی به موقع و بیشتری انجام شود، اظهار داشت: عرضه محصولات کشاورزی در بورس باعث کاهش حضور دلالان می‌شود و برای تحقق این امر باید فرآیندها به درستی به کشاورزان اطلاع‌رسانی شود تا محصولات خود را در بورس آتی عرضه کنند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، دبیر شورای ملی زعفران با ابراز امیدواری از حضور جدی بورس در عرضه زعفران گفت: به اعتقاد من عرضه زعفران در بورس کالا اثرات مثبتی برای کشاورزان دارد و برای بهبود شرایط باید ساز و کارها به گونه‌ای تنظیم شود تا محصولات کشاورزان به موقع به فروش رفته و کشاورز از افزایش درآمد منتفع شود.

فرشید منوچهری با اشاره به این که برای اثربخشی بیشتر بورس لازم است که اطلاع‌رسانی به موقع و بیشتری انجام شود، اظهار داشت: عرضه محصولات کشاورزی در بورس باعث کاهش حضور دلالان می‌شود و برای تحقق این امر باید فرآیندها به درستی به کشاورزان اطلاع‌رسانی شود تا محصولات خود را در بورس آتی عرضه کنند.

وی با اشاره به تفاوت قیمت بازار روزانه با بازار آتی و تاکید بر هوشیاری کشاورزان تصریح کرد:‌ کشاورزان باید در این خصوص هوشیار باشند و تلاش کنند به درستی آموزش ببینند.

منوچهری در مورد تاثیر بورس بر صادرات زعفران گفت: شرایط صادرات باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر انتفاع کشاورز، زمینه صادرات را برای تجار فراهم کند که این عوامل با بورس کالا اتفاق خواهد افتاد.

دبیر شورای ملی زعفران اظهار کرد: با وجود این که ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران است اما تا زمانی که نرخ ارز ثابت نباشد نمی‌توان توقع داشت که ایران بتواند روی قیمت‌های جهانی اعمال نظر و یا اعمال نفوذ داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نوسانات نرخ ارز تاثیر بسیاری روی تجارت گذاشته است، گفت:‌ طبق برخی بخشنامه های ارزی صادرکنندگان زعفران، باید ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما عرضه کنند؛ در حالی که همین ارز در بازار آزاد با قیمت بالاتری نسبت به این سامانه معامله می‌شود.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

تازه ها