کد خبر 33150

شاخص کل فرابورس هم در هفته‌ای که گذشت رشد 4 درصدی را به همراه داشت تا بدین ترتیب آیفکس از ارتفاع یک هزار و 777 واحدی در روز انتهایی هفته گذشته به پله یک هزار و 844 واحدی در آخرین روز کاری این هفته برسد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در جریان معاملات دومین هفته آذرماه امسال، دادوستد پنج هزار و 986 میلیون ورقه به ارزش 27 هزار میلیارد ریال در فرابورس ایران انجام شد که این حجم از دادوستدها در 584 هزار نوبت معاملاتی بین سهامداران دست به دست شد.

این در شرایطی است که حجم و ارزش معاملات فرابورس ایران در هفته گذشته به ترتیب 126 و 64 درصد در مقایسه با هفته قبل‌تر افزایش یافت.

بر این اساس رصد دادوستدهای صورت‌گرفته در فرابورس به تفکیک بازارها نیز در این مدت حاکی از آن است که 406 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 470 میلیارد ریال در بازار اول فرابورس ایران دادوستد شده که رشد 42 درصدی حجم و افزایش 39 درصدی ارزش مبادلات این بازار را نشان می‌دهد.

در همین حال بازار دوم فرابورس هم میزبان نقل‌وانتقال یک هزار و 846 میلیون سهم به ارزش پنج هزار و 679 میلیارد ریال بود که در این بازار در حالی حجم مبادلات هفتگی 44 درصد افزایش یافت که در مقابل کاهش 25 درصدی در ارزش دادوستدها رقم خورد.

جابه‌جایی سه هزار و 630 میلیون سهم به ارزش نزدیک به شش هزار و 400 میلیارد ریال نیز نتیجه دادوستدهای صورت‌گرفته میان خریداران و فروشندگان سهام در تابلوهای معاملاتی بازار پایه در هفته گذشته بود که حجم و ارزش این مبادلات به ترتیب 254 و 196 درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی مانند بازارهای اول، دوم و پایه در هفته گذشته رشد نزدیک به دو برابری حجم و ارزش مبادلاتی رقم خورد، به‌گونه‌ای که 105 میلیون ورقه بهادار به ارزش نزدیک به 13 هزار و 500 میلیارد ریال در این بازار دست به دست شد. این در شرایطی است که اوراق بدهی صدرنشین این بازار به لحاظ ارزش مبادلاتی شد و در ادامه صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن جایگاه‌های دوم و سوم را از نظر ارزش معاملاتی به خود اختصاص دادند.

بدین ترتیب بیش از 14 میلیون ورقه بدهی به ارزش افزون بر 11 هزار و 670 میلیارد ریال، 91 میلیون ورقه در تابلوETF به ارزش حدودی یک هزار و 600 میلیارد ریال و 400 هزار ورقه تسهیلات مسکن نیز به ارزش 200 میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی نقل‌وانتقال یافت.

همچنین رصد ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت در هفته گذشته در فرابورس ایران حاکی از آن است که در میان صنایع فرابورسی، گروه فلزات اساسی با در اختیار داشتن 18درصد از سهم کل به ارزش یک هزار و 864 میلیارد ریال رتبه نخست را دارا است. رتبه‌های دوم تا پنج نیز به ترتیب در اختیار گروه‌های محصولات شیمیایی، استخراج کانه‌های فلزی،هتل و رستوران و حمل‌ونقل، انبارداری و ارتباطات قرار گرفته است. در میان 10 صنعت برتر عنوان گروه‌هایی همچون بانک‌ها و موسسات اعتباری و خودرو و ساخت قطعات نیز به چشم می‌خورد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها