کد خبر 32791

بررسی تغییرات نرخ دلار و سکه در بازار هم راستا با تغییرات شاخص کل نشان می دهد از ابتدای تابستان تا کنون بازار سرمایه توانسته است بیشترین بازدهی را به نام خود ثبت کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، فضای اقتصادی کشور با آغاز شرایط تحریمی در اوایل تابستان نوساناتی را تجربه کرده و مردم هم راستا با این شرایط به دنبال پیدا کردن بازاری بودند که بیشترین بازدهی را برای نقدینگی آن ها به همراه داشته باشد، از این رو نقدینگی به سمت بازارهای مختلف هدایت شد. به طوری که حتی پول­ های خوابیده در حساب­ های بلند مدت خارج شده و به سمت بازارهایی همچون سکه، ارز، مسکن و بازار سرمایه حرکت کرد.

بررسی روند حرکتی شاخص کلبورس اوراق بهادار نشان می ­دهد که این شاخص از ابتدای سال تا کنون بالغ بر 72 درصد رشد داشته است. در واقع می­ توان گفت به طور میانگین سرمایه­ گذاری در بازار بورس نزدیک به 70 درصد بازدهی داشته است. 

 اما همسو با بازار بورس فضای سودآوری در بازارهای دیگر نقطه جذابی برای نقدینگی و سرمایه گذاری بوده است. دارز و به طور مشخص تر دلار از جمله بازارهایی بود که خریداران زیادی را به سمت خود کشاند. روند قیمتی دلار از آغاز فصل تابستان نشان می­ دهد که قیمت دلار با رشد  57 درصدی از 7300 تومان به 11500 تومان در بازار آزاد رسیده؛ همچنین بازار سکه، موازی با بازار دلار رشد 45 درصدی داشته است. مقایسه این سه بازار در بازه زمانی 5 ماهه از آغاز تحریم­ ها در 13 تیر، نشان می ­دهد که رشد بازار بورس به طور محسوس از دو بازار سکه و دلار بالاتر بوده است. بالاتر بودن رشد شاخص کل در حالتی است که سرمایه گذاری در بازار بورس مولد بوده و زمینه های رشد اقتصادی را فراهم می آورد، در حالی که سفته بازی موجود در سایر بازارها در نهایت منجر به افزایش سطح عمومی قیمت ­ها و کاهش رفاه خواهد شد.

1

ارسال نظر

تازه ها