کد خبر 32699

در گفتگو با بااقتصاد

علیرضا نوبخت رئیس کارگروه امور بورس انرژی کانون کارگزاران در رابطه با چشم انداز تداوم عرضه نفت در بورس گفت در صورتی که کمیته سه قوه تصویب کند احتمالا عرضه نفت در بورس انرژی به صورت صد در صد ریالی تسویه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در صادرات نفت و طراحی شبکه مالی مناسب با توجه به شرایط تحریم ها، نیاز به اطمینان نسبت به تداوم عرضه نفت در بورس دارد. در حال حاضر هم محدودیت خرید نفت در بورس برای شرکت ها برداشته شده است. علیرضا نوبخت رئیس کارگروه امور بورس انرژی کانون کارگزاران  در رابطه با چشم انداز تداوم عرضه نفت  در بورس گفت: در حال حاضر در کمیته سه قوه مصوبه‌های تازه‌ای در حال بررسی است. مشروح گفتگو با وی را در ادامه بخوانید.

 با توجه به اینکه محدودیتی برای خرید نفت برای خریداران خارجی وجود ندارد، تدوام عرضه چه چشم اندازی خواهد داشت؟

موضوعی  که در حال حاضر وجود دارد این است که تحریم های جدید  شدت گرفته  است و فروش فرآورده ها نسبت به گذشته  دچار مشکلات  بیشتری شده است. این موضوع هم هزینه های بیشتری را به صادرکنندگان  کشورمان تحمیل  کرده است و هم قیمت فروش محصولات را کاهش داده است.  برای مثال فرآورده‌‌هایی مانند نفتا و ...  که صادرکنندگان در بازارهای بین المللی عرضه می‌کردند پیش‌تر با سود بیشتری به فروش می‌رفتند  و همچنین هزینه‌های این مواد بالا رفته است.

دلیل این موضوع چیست؟

صادرکنندگان برای  فروش این محصولات باید از ترفندهایی برای دور زدن تحریم ها استفاده کنند  که این موضوع  به خودی خود هزینه زا است. در عرضه نفت این مشکلات وجود دارد، مضاف بر اینکه حساسیت بر روی آن بالاتر است و مشتریان و مصرف کنندگان این محصولات خاص تر هستند، ابعاد معاملاتی گسترده‌تری دارند و روند نزولی قیمت نفت باعث شد که تداوم عرضه با وقفه‌ای رو به رو شود.

چرا؟

چون از زمانی که معامله انجام می شود تا زمانی که تحویل شود  یک کاهش قیمت در رابطه با نفت وجود داشت که باعث اثرگذاری در روند عرضه در بورس شد.

این طور به نظر می رسد خود شرکت نفت در مدل فروش در حال انجام اصلاحاتی است. برای مثال موضوعی که در حال حاضر در کمیته نمایندگان سه قوه در حال بررسی است این است که معادلات به صورت تسویه 100 درصد ریالی انجام شود. اگر نشست نمایندگان سه قوه به نتیجه برسد ممکن است که تسویه صد درصد ریالی در معاملات به تصویب برسد.

این موضوع ارز آوری از محل در آمدهای نفتی را به خطر نمی اندازد؟

خیر. بستگی دارد به اینکه خریداران چه گروهی باشند.  عموما شرکت های خارجی  برای معاملات بورسی از نمایندگانی استفاده می کنند. نمایندگان این شرکت‌ها تمامی امور را در کشور پیگیری می‌کنند. عده دیگری از خریداران شرکت های ایرانی هستند که در خارج از کشور  نمایندگی دارند که از طریق آنها معاملات انجام می دهند. این شرکت ها تقاضا داشتند که خریدهای خود را به صورت ریالی تسویه کنند اما به صورت کلی  شرایط متفاوت است.  بستگی به این دارد که نحوه پرداخت  شرکت‌های خریدار با چه سازو کاری قرار است با واسط معاملاتی تسویه حساب کند اما ظاهرا مشتری‌هایی بودند که بارها این درخواست را داشتند.  برای تصویب تسویه ریالی باید شرایط را سنجید و بر اساس آن تصمیم گرفت. اگر نفت را در بورس بفروشیم ارز آوری به خطر  نمی افتد.

چرا؟

چون بخش کوچکی از تولیدات داخل در بورس عرضه می شود. روزانه بیش از دو میلیون بشکه فروش نفت داشتیم در حالیکه ظرف این مدت کلا یک میلیون بشکه نفت در بورس فروش رفته است. این حجم مقدار اندکی از کل فروش را در بر می گیرد.  بخش دیگر است که ارزآوری را تامین می کند. فروش های کلان است که  موضوع ارز آوری را پوشش می دهد. 

 

ارسال نظر

تازه ها