کد خبر 32639

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این که افت های اخیر شاخص ناشی از رفتار هیجانی بازار است، اظهار کرد: علاوه بر این کاهش جهانی قیمت نفت و نرخ ارز، نبود بازارگردان در تالار شیشه‌ای همواره یکی از عوامل ریزش کلیت بازار در اینگونه شرایط بوده است.

 به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسب می‌تواند در رفع بروز رفتار هیجانی در تالار شیشه‌ای مفید و موثر باشد.

منصور کریمی در خصوص چرایی سقوط سنگین شاخص‌ بورس و قیمت سهام در بازار سرمایه گفت: در هفته گذشته شاهد افت حدود ۱۲ هزار واحدی شاخص بورس بودیم که این آمار حکایت از افت ۷ درصدی نماگر بازار دارد و تقریبا از ابتدای امسال تاکنون چنین افت هفتگی در بورس تجربه نشده است.

وی در خصوص دلایل این موضوع اظهار داشت: درست است که کاهش نرخ ارز می‌تواند خبر نامناسبی برای شرکت‌های صادرات‌ محور باشد، اما کاهش نرخ ارز می‌تواند برای شرکت‌هایی که مواد اولیه خود را از خارج کشور تامین می‌کنند خبر خوبی باشد؛ بر این اساس دلیلی جز بروز رفتارهای هیجانی در بورس نمی‌تواند این موضوع را توجیه کند که در پی کاهش نرخ ارز، این دسته از شرکت‌ها نیز در بورس منفی باشند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه این موضوع در خصوص کاهش جهانی قیمت نفت نیز درست است گفت: همچنین در حالی در بازار سرمایه همیشه بر این نکته تاکید و توصیه می‌شود که باید به وضعیت بنیادی شرکت‌ها استناد شده و سرمایه‌گذاران با دید بلندمدت به معاملات نگاه کنند که در شرایطی که کلیت بازار تحت تاثیر عاملی منفی می‌شود، شرکت‌هایی هم که از وضعیت بنیادی مناسبی برخوردار هستند، روند منفی را در پیش می‌گیرند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این کاهش جهانی قیمت نفت و نرخ ارز، نبود بازارگردان در تالار شیشه‌ای همواره یکی از عوامل  ریزش کلیت بازار در اینگونه شرایط بوده است. کریمی در خصوص راه‌حل رفع مشکلات بروز رفتار هیجانی در بازار سرمایه اذعان داشت: بدون شک فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسب می‌تواند در رفع بروز رفتار هیجانی در تالار شیشه‌ای مفید و موثر باشد، ضمن اینکه به دلیل کم‌عمق بودن بازار سرمایه در کشور، رفتارهای هیجانی در بازار سهام به چشم آمده و به سرعت کلیت این بازار را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منبع: ایبنا

ارسال نظر

تازه ها