کد خبر 32344

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به زمان بودجه‌ریزی درکشور اثرات تحریم‌ها، تلاش دولت برای کنترل بازار ارز و روند کاهش قیمتی بازار نفت را مهمترین موراد تاثیرگذار در ریزش شاخص های اخیر دانست.

احسان رضاپور در گفتگو با خبرنگار با اقتصاد گفت:  یکی از عواملی که بر بازار سرمایه تاثیر گذار است موضوع قیمت‌های جهانی به خصوص قیمت نفت است. وقتی نفت و مشتقات نفتی با کاهش قیمت رو به رو می شوند، منجر به کاهش حاشیه سود بیشتر شرکت‌ها می‌شود. البته برای این موضوع یک رابطه مستقیم و خطی وجود ندارد چرا که در برخی مواقع کاهش قیمت‌ها افزایش حاشیه سود را هم به دنبال داشته است.  وقتی روند کاهش قیمت‌ها در حوزه نفت ادامه پیدا می‌کند بیشتر تحلیل‌گران باید نرخ‌هایی را برای پیش‌بینی شرکت‌ها برای سال جاری و سال آینده در نظر بگیرند، به همین دلیل تحلیل و روند تعیین قیمت‌ها به صورت محتاطانه‌تری در نظر گرفته می‌شود. این موضوع قیمت تمام شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و یکی از مهمترین مباحثی است که بازار را تحت تاثیر قرار داده است. به همین دلیل معامله‌گران با فضای احتیاط بیشتری معاملات خود را انجام دهند.

وی افزود: موضوع دیگر دغدغه دولت برای کاهش نرخ ارز است که بر بازار سرمایه تاثیر گذاشته است. بانک مرکزی در تلاش است که قیمت دلار در کانال‌های زیر ده‌هزار تومان ثابت شود این موضوع به خودی خود بر روی درآمدهای شرکت‌ها تاثیرگذار است، به خصوص اینکه در دوران تحریم‌ها حجم فروش شرکت‌ها هم کم می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت که تحریم‌های جدید اقتصادی هم بر بازار سایه انداخته است. دغدغه‌ای که سرمایه‌گذار دارد این است که تحریم‌ها تا چه میزان می‌تواند فروش شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

رضاپور همچنین اشاره می‌کند اگر تحریم حجم فروش را کاهش دهد یا می‌توان منابع مورد نیاز را شناسایی کرد یا خیر. یعنی از دو منظر کاهش حجم فروش و دسترسی به منابع ارزی- ریالی، تحریم‌ها می تواند ریسک سرمایه‌گذاری را تحت تاثیر قرار دهد. وی در ادامه اظهار داشت:  اگر اثرات تحریم‌ها قابل ملاحظه باشد بر اساس روشی که بازار دارد ریزش خواهیم داشت اما اگر اثرات چندان نباشد و بر اساس گزارش‌های ماهیانه شرکت‌ها نشان دهند که توانسته‌اند در مباحث صادراتی فروش خودشان را  مدیریت کنند و تحریم‌ها را دور بزنند مجددا گرایش‌ها در بازار بیشتر می‌شود و شرکت ها رونق می گیرند.

وی ادامه داد: نکته مهم دیگری که وجود دارد بحث بودجه سالیانه کشور است. مواردی که برای شرکت‌های بورسی در بودجه کشور در نظر گرفته می‌شود، روی این بازار می‌تواند تاثیر بگذارد. فروش نفت و ‌تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها می‌تواند بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد. به صورت کلی در زمان بودجه‌نویسی، بازار سرمایه یک نگاه ویژه به بودجه داشته و بازار ترجیح می‌دهد فصل محتاطانه‌تری داشته باشد. در چند سال اخیر روش محتاطانه داشته است. به دلیل تاثیراتی که بازار از بودجه می‌پذیرد فصل بودجه‌ریزی فصل آرامتری برای بازار سرمایه است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان ساخت: به نظر می‌رسد بازار در هفته‌های پایانی سال جاری و اوایل سال آینده به دوره رونق خود بازگردد و در مدت کوتاه نمی‌توان انتظار رونق و ادامه هیجانات و اوج گرفتن معاملات در بازار را داشت. 

 

ارسال نظر

تازه ها