کد خبر 30764

شاخص کل بورس تهران امروز با افت 869 واحدی در رقم 184230 واحد به کار خود پایان داد. نمادهای وبملت ، تاپیکو و پارس بیشترین تاثیر منفی را بر افت شاخص کل داشتند. امروز در میانه بازار بر شدت عرضه ها افزوده شد اما در پایان بازار تشکیل صف خرید پر حجم در لیدرهای گروه خودروسازی و گروه بانکی ، باعث افزایش نسبی تقاضا در کلیت بازار شد. ارزش معاملات خرد در بورس تهران امروز معادل 836 میلیارد تومان به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد و به نقل از مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، شاخص کل در پایان معاملات امروز با 869 واحد کاهش نسبت به روز گذشته به 184231 واحد رسید. ارزش کل معاملات امروز 1452 میلیارد تومان بود که از این مبلغ 1095 میلیارد تومان مربوط به بازار بورس و 357 میلیارد تومان آن متعلق به بازار فرابورس بود. نماد وبملت، تاپیکو و پارس بیشترین تاثیر منفی و نمادهای وامید، وبصادر و کچاد بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. شاخص کل هم وزن نیز با افزایش 0.17درصدی به 28495 واحد رسید.  

در جریان معاملات امروز به دنبال افت قیمت نفت و کامودیتی ها در بازارهای جهانی به جهت رشد شاخص دلار شاهد افت قیمتی در اکثر نمادهای بزرگ و شاخص ساز بازار بودیم. به دنبال کاهش قیمت متانول و رسیدن آن به مرز 360 دلار نمادهای متانول ساز همچون زاگرس، شخارک، شفن با افزایش عرضه ها به صف فروش رسیدند. در این بین دو گروه خودرویی و بانکی مورد توجه اهالی بازار قرار گرفتند و اکثریت نمادهای این دو گروه با صف خرید همراه شدند.

در گروه خودرویی به جز نماد ختور سایر نمادها در محدوده مثبت قیمتی قرار گرفتند و در سقف مجاز قیمتی داد و ستد شدند.

در گروه بانکی نیز به دلایلی همچون انتظار افزایش نرخ ارز تسعیر دارایی ها و تجدید ارزیابی دارایی های ثابت در این نمادها استقبال خوبی را شاهد هستیم. به طوری که امروز بیش از 1 میلیارد از سهام بانک تجارت معامله شد. اما در بانک ملت وضعیت کاملا متفاوت بود. پخش شایعه ادغام بانک سرمایه در بانک ملت صف فروش سنگین این نماد را به دنبال داشت اگرچه که بعد از دقایقی با تکذیب این شایعه صف فروش این سهم برچیده شد اما در پایان مجددا با افزایش عرضه ها به صف فروش رسید.

به طور کلی امروز فشار عرضه در گروه کالایی بسیار محسوس بود. بطوری که در گروه متانول سازها فشار فروش و در گروه اوره سازها نیز عرضه بر تقاضا برتری داشت.

در گروه پالایشی نیز به دنبال افت قیمت نفت نمادهای شاوان، شرانل، شپاس و ونفت صف فروش شبهرن در محدوده مثبت وسایر نمادها در محدوده منفی قیمتی داد و ستد شدند.

در گروه های کوچکتر بازار عرضه بر تقاضا برتری داشت گروه قندی اما که به عنوان گروه بتا منفی بازار شناخته می شوند بر خلاف روند کلی بازار نسبتا با تقاضای خوبی همراه شدند بطوری که نمادهای قشهد، قچار و قزوین تنها نمادهای منفی این گروه بودند.

در گروه محصولات غذایی نیز به جز نمادهای غاذر، غمهرا و غسالم که فشار فروش داشتند.سایر نمادها معاملات متعادلی را سپری کردند که در این بین نمادهای غگلپا، غمارگ، بهپاک و غالبر با افزایش تقاضا به صف خرید رسیدند.

در گروه انبوه سازی، اکثر نمادها روز جاری را با افزایش عرضه سپری کردند. ثنوسا در محدوده صفر تابلو داد و ستد شد  و ثرود، ثعمرا و ثغرب از معدود نمادهای پرتقاضای گروه بودند.

در گروه دارویی نیز بیشتر نمادها در محدوده منفی قیمتی معامله شدند که در این بین نمادهای دفرا، دزهراوی و دتماد بیشتر مورد توجه قرار گرفتند.

شرکت کابل سازی ایران درحالی امروز برنامه افزایش سرمایه 1238 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها ( از 3.7 به 50.5 میلیارد تومان) را اعلام کرد که صبح امروز با معامله تنها 2 هزار سهم در یک نوبت توسط یک نفر، با رشد 356 درصدی قیمت از هزار و 95 تومان 9 آبان به بیش از 5 هزار تومان رسید.

با این رویداد، بخش نظارتی فرابورس اقدام به ابطال معامله سهام این شرکت حاضر در بازار پایه ج کرد اما چند ساعت بعد و قبل از اتمام زمان داد و ستد امروز، قیمت هر سهم "بایکا" بار دیگر با جهش 356 درصدی روبرو شد .

این رویداد توسط سه سهامدار حقیقی در 5 نوبت و با معامله دو هزار و 313 سهم ، رخ داد اما به دلیل فاصله زیاد با حجم مبنای 100 هزار سهمی ، قیمت پایانی هر سهم کابل سازی ایران با رشد 8.2 درصدی به هزار و 185 تومان رسید

در مجمع شرکت موتوژن نیز به ازای هر سهم 700 ریال سود نقدی تقسیم شد. برای فردا نیز به نظر می رسد سهام گروه خودرویی و بانکی همچنان مورد توجه قرار گیرند و در گروه کالایی و دلار محور همچنان روند اصلاحی ادامه خواهد داشت.

http://emaco.pro/

 

ارسال نظر

تازه ها