کد خبر 30707

با اقتصاد بررسی می کند

در آخرین روز کاری هفته گذشته خبر توقف صادرات محصول "استایرن منومر" از سوی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی اعلام شد. تولید این محصول به طور انحصاری در اختیار دو پتروشیمی قرار دارد که پتروشیمی پارس با ظرفیت اسمی 86 درصدی بیشترین مقدار تولید را به نام خود ثبت کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، از ماده اولیه استایرن منومر می توان برای تولید دو ماده خوراک اولیه دیگر نیز استفاده نمود. تولوئن و بنزن موادی هستند که با استفاده از استایرن منومر تولید می شوند.  

استایرن منومر به تنهایی می تواند ماده اولیه خوراک پتروشیمی ها برای تولید موادی که در بالا نام بردیم قرار بگیرد. در مجموع سالانه 700 هزار تن استایرن منومر در کشور تولید می شود که پتروشیمی پارس تولید کننده 600 هزار تن از آن است. از این مقدار ظرفیت اسمی در سال گذشته "پارس" حدود 513 هزار تن استایرن منومر تولید نموده و پیش بینی تولید 570 هزار تنی برای سال جاری را در صورت های مالی خود مطرح کرده است. 

1

فروش استایرن منومر 38 درصد کل رقم فروش را شامل می شود. فروش این محصول به تنهایی در سال گذشته 2 میلیارد و 517 میلیون تومان بوده که از این میزان 1میلیارد و 227 میلیون تومان یعنی حدود 50 درصد برای فروش صادراتی گزارش شده است. 

هلدینگ خلیج فارس اعلام کرده است که فعلا و تا اطلاع ثانوی به دلیل افزایش تقاضا در داخل، صادرات این محصول به کشور های دیگر ممنوع شده است. 

بر اساس شنیده ها تقاضای داخلی کنونی برای این محصول 800 هزار تن است؛ این رقم تقاضا یعنی در حال حاضر برای پاسخ گویی به نیازهای کشور 100 هزار تن کمبود در تولید وجود دارد  که ممکن است شرایط را به سمت واردات سوق دهد. 

با توجه به افزایش تقاضا در داخل پیش بینی می شود قطع صادرات این محصول سود و درآمد شرکت را تحت تاثیر زیادی قرار ندهد هر چند که صادرات آن با توجه به رقم تسعیر ارز 7500 تومانی پتروشیمی ها می توانست ارزآوری برای کشور داشته باشد اما با توجه به افزایش نیاز در داخل اولویت با تامین نیاز پتروشیمی های داخلی هم چون "تخت جمشید" است که از این محصول به عنوان خوراک اصلی استفاده می کنند.  

ارسال نظر

تازه ها