کد خبر 30689

هیجان بازار تا حدودی فروکش کرده و به نظر میرسد که پس از منتشر شدن گزارش های شش ماهه، بورس تهران تا حد زیادی مبتنی بر منطق شده است. شاخص کل در کانال 185000 واحدی قرار دارد و روند کلی بازار، همچنان صعودی است. در بازارهای موازی نیز شاهد تعادل در قیمت های دلار و سکه هستیم و دیگر خبری از آن رفتارهای هیجانی برای خرید و سرمایه گذاری در این بازارها نیست.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد و به نقل از شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، ازار در هفته گذشته در حالی سپری شد که در اواسط هفته شاهد اجرایی شدن دور دوم تحریم ها بودیم و در حالی که آمریکا این دور تحریم ها را سخت ترین دور از تحریم های ایران می خواند، کشورها وارد کننده نفت از ایران یکی یکی از معافیت های مربوط به تحریم ها منتفع می شوند و کماکان به خرید نفت از ایران ادامه می دهند. در خبر دیگری در همین راستا آمریکا فروش برق ایران به عراق را نیز از تحریم ها خارج کرد. اما واکنش بازار به شروع دور دوم تحریم ها واکنش هیجانی و خاصی نبود زیرا پیش از این اخبار مربوط به تحریم ها را همگان می دانستند و تحلیل گران نیز در پیش بینی سود شرکت ها کاهش مقدار فروش را برای آنها لحاظ کرده بودند. به همین دلیل صرفا اجرایی شدن و اعلام آغاز تحریم ها نباید زیاد بازار را دچار رفتارهای هیجانی و واکنش های غیرمعقول کند. اما در هفته گذشته این گروه بانکی و خودرویی بودند که نسبت به سایر گروه ها معاملات بهتری را داشتند و خبر افزایش سرمایه بانک تجارت و همچنین زمزمه های افزایش قیمت خودرو نیز در این بی تاثیر نبودند.

در خبرها معافیت کشورهای وارد کنند نفت از ایران و همچنین افزایش تولید نفت آمریکا، روسیه، عربستان و عراق و همچنین افزایش تعداد چاه های نفت آمریکا باعث شد تا نفت در یک ماه گذشته سقوط شدیدی را تجربه کند و از قیمت های بالای 80 دلار به زیر 70 دلار کاهش یابد.یکی دیگر از خبرهی مهم که در هفته گذشته منتشر شد پیروز شدن دموکرات ها در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا و پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات مجلس سنا بود. این برقراری توازن قدرت درآمریکا باعث خواهد شد تا ترامپ در پیش بردن اهداف خود با مقداری سختی و مخالفت همراه شود.

در بازارهای جهانی قیمت متانول به تبعیت از کاهش قیمت نفت با افت قابل توجه به 360 دلار در هر تن رسید. کاهش قیمت نفت و کاهش کرک اسپرد محصولات پالایشی خبر خوبی برای شرکت های پالایشی نیست و می تواند آنها را با فشار عرضه رو به رو کند. اوره نیز در محدوده 320 دلار در هر تن قیمت خود را تثبیت کرد. در حوزه کامودیتی ها تاکید بانک مرکزی آمریکا به سه بار افزایش نرخ بهره تا سال 2019 و همچنین افزایش احتمال به وقوع پیوستن این امر باعث نزولی شدن بازارهای جهانی شد. البته در این بین انتشار آمارهای خوب از سوی آمریکا باعث شد تا شاخص دلار روند افزایشی به خود بگیرد و خود این امر نیز به نزولی شدن بازار کامودیتی ها کمک کرد. در نهایت در هفته گذشته هر تن روی با کاهش قیمت به 2505 دلار و هر تن مس نیز به 6040 دلار رسید. اما در بازار امروز به نظر می رسد با توجه به کاهش قیمت نفت و همچنین کاهش قیمت متانول روز پرعرضه ای را پیش رو داشته باشند. اما در آنسو به نظر می رسد گروه خودرو، بانک و همچنین گروه های کوچک معاملات بهتری را تجربه کنند.


https://goo.gl/sVa5Ly

ارسال نظر

تازه ها