کد خبر 30396

بازار داغ امروز

شروع گرم امروز بازار سرمایه نشان از بی توجهی فعالان بازار سرمایه به تحریم های آمریکا دارد. بی توجهی که بیش از سایر گروه ها نشانه های آن در نمادهای بانکی به چشم می خورد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، با آغاز دور جدید تحریم ­ها بازارهای پولی مالی ایران تحت شرایط تحریمی سخت قرار گرفته­ اند. آمریکا با بیان، اجرای سخت­ ترین نوع تحریم ­ها بر سیستم اقتصادی ایران ادعا­های منزوی شدن همچون صفرشدن صادرات نفت ایران را دارد. نفتی که طی دوره بعد از برجام بالغ بر 2 و نیم میلیون بشکه صادرات داشته است. اما شواهد بازار و فضای حاکم بر بازار همواره نشان داده است که این گفته ­ها در رابطه با به صفر رساندن صادرات نفت ایران عملا یک ادعای واهی بیش نیست.

در کنار ادعاهای آمریکا، بررسی جهت­ گیری های داخلی به مواضع تحریمی در بازار داخل از زمان شروع بازار از صبح امروز نتایج جالبی را نشان می ­دهد. با آغاز تحریم­ های بسیاری از شرکت در روز گذشته انتظار می ­­رفت سهام شرکت ­های تحریمی و فضای بازار با جلوه ­ای منفی آغاز به کار کند اما نمادهای مختلف سبزپوش بوده و شاخص کل تا زمان تنظیم گزارش 1200 واحد نسبت به روز گذشته رشد داشته است و بسیاری از نمادها در شروع بازار با صف خرید باز شده­ اند.

صف های خرید پر حجم در مرحله پیش گشایش:

 وتجارت 852 میلیون تقاضای خرید در قیمت 1,255 ریال

 وسپه 228 میلیون تقاضای خرید در قیمت 2,522 ریال

 وبملت 38 میلیون تقاضای خرید در قیمت 2,958 ریال

 زپارس 256 میلیون تقاضای خرید در قیمت 6,376 ریال 

 پترول 30 میلیون تقاضای خرید در قیمت 1,803 ریال

بساما 10 میلیون تقاضای خرید در قیمت 3,826 ریال

 وبصادر 39 میلیون تقاضای خرید در قیمت 1,183 ریال

 ثنوسا 15 میلیون تقاضای خرید در قیمت 2,763 ریال

بی توجهی بازار به آغاز تحریم­ ها نشان از بلوغ بازار و عدم تصمیم گیری های هیجانی در بازار دارد و محوریت تصمیم­ گیری ها نشانه ­های بنیادین در شرکت­ ها را بیان می دارد. 

در شرایط تحریمی حتی شرکت ­هایی که در بازار داخل فعال می­ باشند می­ توانند از روند رو به رشدی بهره ببرند چرا که عدم وابستگی به بازارهای خارج چه در بخش تولید و چه در بخش معاملات می­ تواند نشان دهنده عامل بنیادی قوی برای رشد شرکت ­ها باشد که شناسایی عملکرد مثبت این شرکت ­ها از سوی سهامداران و معامله گران بازار و دوری از التهابات و هیجانات رسانه ­ای همچنان می­ تواند به سبزپوش بودن شرکت ­ها و رشد بازار کمک کند.  

بورس  

ارسال نظر

تازه ها