کد خبر 30393

شرکت پتروشیمی شیراز در سال 1343 تاسیس شد و در سال 1383 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. این شرکت جزو واحدهای فرعی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان است و کنترل کننده نهایی آن، شرکت سرمایه گذاری غدیر است. نشانی مرکز اصلی شرکت و محل تاسیسات آن در شیراز کیلومتر 6 جاده پل خان _ سد درود زن واقع است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر(اماکو) سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده که در طی چند مرحله به مبلغ 510 میلیارد تومان رسیده است. سهامداران عمده شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان و شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد می باشند.

بررسی تولید و فروش سال 96

شرکت در 12 ماهه منتهی به 29/12/1396 توانسته نزدیک به 2 میلیون و 109 هزارتن محصول که عمدتا شامل اوره، نیترات آمونیوم، متانول و آمونیاک می باشد را به فروش برساند. فروش مقداری شرکت در مقایسه با سال 95 به میزان 17 درصد افزایش داشته که به دلیل افزایش صادرات اوره بوده است. درآمد کل شرکت در سال گذشته به بیش از 1716 میلیارد تومان رسید که رشد 39 درصدی را نسبت به سال قبل نشان می دهد و دلیل اصلی آن افزایش نرخ فروش اوره و همچنین افزایش فروش مقداری بوده است.  

فروش شرکت به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شود که فروش خارجی حدود 74 درصد از فروش شرکت را شامل می شود. مهمترین محصول اوره و در درجه بعدی نیترات آمونیم و متانول است که درصد بیشتری از فروش شرکت را به خود اختصاص داده است. 

شرکت در 6 ماهه منتهی به شهریور 1397 با مقدار فروش 1 میلیون تن محصول در مقایسه با سال گذشته کاهش 1 درصدی را نشان می دهد اما مبلغ فروش به میزان 52 درصد افزایش داشته که نشان دهنده رشد خوبی است.

فرآیند تولید محصولات شرکت را می توانید در شکل زیر ملاحظه کنید:

11

همانطور که مشاهده می شود گاز طبیعی ماده اولیه مصرفی برای تولید است که طی فرایند تولید به اوره و سایر محصولات تبدیل می شود.  

در جدول زیر ظرفیت تولیدی هر یک از محصولات نشان داده شده است.

12

در جدول زیر مقدار فروش نشان داده شده است. همانطور که در جدول زیر مشخص است. فروش مقداری شرکت در 7 ماهه 97 به اندازه نیمی از فروش شرکت در سال 96 بوده است البته لازم به ذکر است که شرکت در مهر ماه کاهش فروش مقداری داشته که به دلیل مشکل در حمل و نقل زمینی بوده است.

13

در جدول زیر مبلغ فروش نشان داده شده است. همانطور که از جدول زیر پیداست اوره بیشترین سهم را در فروش شرکت دارد.

14

در جدول زیر نیز نرخ فروش نشان داده شده است.

15

بهای تمام شده

حدود 36 درصد از مبلغ بهای تمام شده مربوط به مواد اولیه مصرفی است. عمده مواد اولیه مصرفی شرکت گاز طبیعی است.  

شرکت در دوره 6 ماهه منتهی به شهریور 1397 به ازای هر سهم 586 ریال سود محقق کرد این در حالی است که این شرکت در سال گذشته در مدت مشابه به ازای هر سهم 222 ریال زیان شناسایی کرده بود.

مفروضات پیش بینی:

  • مقدار فروش برابر با بودجه در نظر گرفته شده است .
  • مقدار تولید برابر با سال گذشته در نظر گرفته شده است.
  • نرخ فروش محصولات داخلی از بورس کالا و آنهایی که موجود نبود بر اساس نسبتی از نرخ فروش صادراتی لحاظ شده است. نرخ فروش محصولات خارجی بر اساس نرخ های جهانی محاسبه شده است.
  • نرخ تسعیر ارز 8000 تومان در نظر گرفته شده است.
  • نرخ خوراک نیز با دلار آزاد محاسبه شده است.
  • نرخ اوره 240 دلار در نظر گرفته شده است.
  • هزینه های حقوق و دستمزد با نرخ 15 درصد برای سال 1397 رشد داده شده است.
  • میزان درآمد سرمایه گذاری شرکت های زیرمجموعه برابر با سال قبل در نظر گرفته شده است.
  • درآمد و هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی برابر با سال 1396 در نظر گرفته شده است.

در جدول زیر صورت سود و زیان شرکت در چند سال گذشته خلاصه شده است :

16

همانطور که مشاهده می شود با توجه به مفروضات بیان شده شرکت برای سال مالی 1397 قادر است به ازای هر سهم 127تومان سود محقق کند. شرکت برای آزاد سازی قیمت اوره تحویلی به جهاد کشاورزی نیز مکاتباتی با وزرات جهاد کشاورزی انجام داده است که در صورت تحقق این امر نیز سود شرکت افزایش می یابد.  

برای بررسی تاثیرات نرخ دلار و نرخ اوره در برآورد سود شرکت تحلیل حساسیت انجام گرفته است.

17

 

فایل کامل تحلیل به صورت ورد: 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها