کد خبر 30321

با اقتصاد بررسی می کند

صورت های مالی شش ماهه نخست سال جاری پتروشیمی شازند (شاراک) به عنوان تنها پتروشیمی بورسی که از خوراک نفتا استفاده می کند نشان از عملکرد مثبت طی دوره اول سال جاری دارد. در ادامه به بررسی وضعیت این شرکت در نیمه دوم سال می پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بررسی روند هزینه درآمد پتروشیمی شازند در سال جاری نشان می­ دهد که رشد درآمد عملیاتی شرکت از رشد هزینه عملیاتی پیشی گرفته است و ادامه روند فعالیت شرکت تحت ریسک­ های کلان موجود در فضای اقتصادی می­ تواند میزان سود شرکت را با توجه به وابستگی در خرید مواد اولیه و فروش محصولات تحت تأثیر قرار دهد اما آزادسازی سقف رقابت فروش در بورس کالا و تعیین قیمت محصولات بر مبنای نرخ ارز سامانه نیما می­ تواند به حفظ سودآوری شرکت کمک کند.

1

عملکرد شرکت در دوره 6 ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته در حوزه درآمد فروش 72 درصد، سود ناخالص 131 درصد، سود عملیاتی 228درصد و سود خالص 186 درصد رشد داشته است.

مجموع درآمدهای حاصل از فروش شرکت برای دوره 6 ماهه اول سال جاری معادل مبلغ 2,201 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل، افزایش 72درصدی داشته است. این امر علیرغم افزایش 5 درصدی مقدار فروش، به دلیل افزایش 64 درصدی متوسط نرخ ­های فروش می ­باشد.

2

3

بهای تمام شده کالای فروش رفته برای دوره 6 ماهه اول سال جاری معادل مبلغ 1,543 میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 55 درصد افزایش یافته است. افزایش بهای تمام شده عمدتا ناشی از افزایش نرخ مواد مصرفی به دلیل افزایش نرخ جهانی نفت خام و افزایش نرخ تسعیر ارز مبادله ­ای است.  گرچه بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته است، اما نسبت بهای تمام شده به درآمد عملیاتی شرکت روند کاهشی داشته که نشان می­ دهد تغییرات افزایشی درآمدهای عملیاتی بیشتر از تغییرات افزایشی میزان بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی شرکت بوده است.

به طور کلی برای پیش بینی شرایط آتی پتروشیمی شازند می توان در سطح کلان قیمت نفت و ریسک تغییرات نرخ ارز را در نظر گرفت. در بحث خرید و فروش، تغییرات نرخ خرید خوراک و نرخ فروش محصولات می­ تواند در درآمدها و هزینه­ های عملیاتی اثرگذار باشد. با توجه به افزایش قیمت نفت خام و متعاقب آن افزایش نرخ نفتا به عنوان ماده اولیه اصلی شرکت و همچنین تغییر مبنای تسعیر نرخ مواد اولیه خریداری شده از ابتدای مهر ماه سال جاری از 4200 تومان به 7500 تومان انتظار می ­رود که در 6 ماهه دوم سال نرخ مواد اولیه مصرفی شرکت روند صعودی داشته باشد، پیش بینی می­ گردد بدون احتساب افزایش احتمالی نرخ نفتای جهانی نرخ مواد اولیه مصرفی شرکت حداقل حدود 78 درصد افزایش داشته باشد. اما از طرفی آزادسازی سقف رقابت فروش محصولات در بورس کالا و یا تعیین قیمت محصولات بر مبنای نرخ ارز سامانه نیما، پیش بینی می­ گردد در 6 ماهه دوم سال جاری نرخ فروش محصولات نسبت به 6 ماهه اول سال رشد چشمگیری داشته باشد و حداقل به میزان افزایش نرخ مواد اولیه افزایش یابد.

از جمله مهم ترین موضوعاتی که می توان برای این پتروشیمی در نظر گرفت تاثیرپذیری از قیمت نفت خام جهانی است. در این دوره بخش عمده ای از سود شرکت از تفاضل میان نرخ خرید خوراک و فروش آن در بازار داخل حاصل شده است که پیش بینی می گردد با توجه به قیمت نفت این روند برای نیمه دوم سال هم ادامه یابد و با پیش بینی افزایش قیمت نفت پیش بینی افزایش قیمت محصولات برای نیمه دوم سال متصور خواهد بود. 

تغییر مبنای نرخ تسعیر مواد اولیه خریداری شده از ابتدای مهر سال جاری از نرخ مبادله ای (حدودا 4200تومان) به نرخ سامانه نیما (حدودا 7500تومان) بزرگ ترین ریسک ناشی از نرخ ارز می باشد که موجب افزایش بهای تمام شده مواد اولیه خریداری شده می گردد و در نتیجه سود شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد، از طرفی با توجه به تغییر مبنای نرخ تسعیر ارز محصولات فروش رفته در بورس کالا از نرخ مبادله ای به نرخ سامانه نیما اثر افزایش نرخ مواد اولیه تا حدود زیادی خنثی خواهد شد.

بنابراین به نظر می ­رسد آزادسازی سقف رقابت فروش محصولات در بورس کالا و فروش ارز صادراتی در سامانه نیما می­ تواند افزایش هزینه ­های تولید به دلیل رشد قابل پیش بینی قیمت نفت و افزایش قیمت دلار  را جبران کرده و همچنان در شرایط فعلی اقتصاد روند سودآوری را برای شرکت متصور بود.

ارسال نظر

تازه ها