کد خبر 30244

شاخص کل بورس تهران امروز با افت 530 واحدی در رقم 182.918 واحد به کار خود پایان داد. بازار امروز تقریبا متعادل و با برتری نسبی تقاضا نسبت به عرضه شروع شده بود که در میانه بازار خبری مبنی بر رد CFT توسط شورای نگهبان همانند بمبی در میانه بازار منفجر شد. خبری که ساعتی بعد اعلام شد این لایحه رد نشده بلکه برای رفع ایرادات به مجلس بازگردانده شده و در صورت اصرار مجلس به مجلس تشخیص مصلحت نظام خواهد رفت. همین خبر باعث افزایش هیجانی تقاضا در کلیت بازار شد. اما در دقایق پایانی کمی از شدت عرضه ها کاسته شد. نمادهای رمپنا، پارس و پارسان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.ارزش معاملات خرد در بورس تهران معادل 547 میلیارد تومان به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد و به نقل از شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، شاخص کل در پایان معاملات امروز با 530  واحد کاهش نسبت به روز گذشته به 182918 واحد رسید. ارزش کل معاملات امروز 1080 میلیارد تومان بود که از این مبلغ 605 میلیارد تومان مربوط به بازار بورس و 475 میلیارد تومان آن متعلق به بازار فرابورس بود. نماد کگل، فارس و وامید بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای رمپنا، پارس و پارسان بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. شاخص کل هم وزن نیز با کاهش 0.8 درصدی به 27900 واحد رسید.

در پایان معاملات امروز شرکت های موتوژن (بموتو) جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی و سرمایه گذاری بهمن (وبهمن) جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور اصلاح اساسنامه متوقف شدند.

همچنین نماد معاملاتی شرکت گسترش‌صنایع‌وخدمات‌کشاورزی‌ (تکشا1)، ثنوسا، ثپردیس و شکربن با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردیدند.

بازار امروز با گرایش مثبت به نمادهای بزرگ و بخصوص گروه بانکی آغاز به کار کرد. اما بازار امروز دو نیمه داشت در نیمه ابتدایی و قبل از انتشار خبر رد لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم اکثریت نمادها در محدوده مثبت قیمتی در حال داد و ستد بودند اما این خبر ناگهان شوکی مقطعی به بازار وارد کرد و فشار عرضه ها دقایقی در بازار  زیاد شد که البته این امر تداوم نیافت و جمع شدن صف فروش بسیاری از نمادها سبب شد تا شاخص تنها با 500 واحد کاهش امروز را به پایان برساند

در اولین روز آغاز تحریم های ایران علیه امریکا بازار توانست تا حدی تعادل را حفظ کند و خبری از صف فروش های سنگین نبود. از طرفی کاهش ارزش معاملات نشان از وجود جو احتیاطی و فاز انتظار برای مشخص شدن اثرات تحریمها بر گزارشات شرکتها دارد.

در فلزاتی ها نمادهای ذوب، فولاد، فملی و فخوز در محدوده مثبت قیمتی معامله شدند و فنوال و فپنتا در سقف مجاز قیمتی معامله شدند اما در ادامه با افزایش عرضه ها نماد ذوب به صف فروش رسید.

در گروه پالایشی بر خلاف روزهای گذشته روند تقاضا کمی بهبود یافت و به طوری که در ابتدای بازار نماد ونفت به صف خرید رسید و نمادهای شبریز، شرانب و شنفت در محدوده مثبت داد و ستد شدند.

در گروه رایانه و اطلاعات و ارتباط نیز معاملات متعادل بود نماد رکیش با تقاضای خوب به صف خرید رسید و نماد افرا فشار فروش داشت معاملات سایر نمادها متعادل دنبال شد .

در گروه خودرویی که یکی از گروه های پرپتانسیل بازار برای رشد می باشد نیز همگام با جو کلی بازار شاهد فشار فروش بودیم

در گروه انبوه سازی جو معاملات منفی بود که در این بین نمادهای ثپردیس، کرمان، ثنوسا و ثالوند مورد توجه بودند و معاملات مثبت داشتند.

در گروه حمل و نقلی نیز جو معاملات منفی بود نماد حپترو صف فروش، نمادهای توریل، حسیر و حپارسا در محدوده مثبت و سایر نمادها در محدوده منفی قیمتی داد و ستد شدند.

نمادهای سرمایه گذاری نیز به جز در برخی نمادها اعم از وسپه ، وتوسا و وتوسم معاملات منفی را سپری کردند.

در گروه کانی های فلزی علی رغم گزارشات خوب برخی نمادها شاهد فشار عرضه ها بودیم. نمادهای کرازی، کتوکا، کفرا، کسرام و کاذر فشار فروش داشتند.  

در گروه سیمانی نیز به جز در برخی نمادها همچون سنیر و سکرما تقاضای قوی را شاهد نبودیم و اکثریت نمادها فشار فروش داشتند.

نکته ای که بایددر بازار امروز به آن توجه کرد عدم تشکیل صف های خرید یا فروش سنگین در بازار است که نشان از کاسته شدن جو هیجانی و رفتاری منطقی تر در مقایسه با چند وقت اخیر در بازار دارد.

بنابراین به نظر می رسد این روند تعادلی برای فردا کماکان ادامه یابد و همچنان دو گروه بانکی و خودرویی از چشم سهامداران برای سرمایه گذاری با دید میان مدت دور نخواهد ماند. حجم مبالای معاملات در این دو گروه نیز موید همین امر است .


http://emaco.pro/

ارسال نظر

تازه ها