کد خبر 30120

بورس اوراق بهادار تهران در روز جاری، در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل زیر چتر اخبار اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران به پیشروی 81 واحدی بسنده کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد و به نقل از مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، شاخص کل در پایان معاملات امروز با 81 واحد افزایش نسبت به روز گذشته به 183448 واحد رسید. ارزش کل معاملات امروز 1033 میلیارد تومان بود که از این مبلغ 781 میلیارد تومان مربوط به بازار بورس و 327 میلیارد تومان آن متعلق به بازار فرابورس بود. نماد فارس، کگل و فملی بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فولاد، پارس و شپنا بیشترین تاثیر منفی  را بر روی شاخص کل داشتند. شاخص کل هم وزن نیز با کاهش 0.64 درصدی به 28126 واحد رسید.

بازار امروز متعادل آغاز شد و خبری از صف خرید یا صف فروش های سنگین در بازار نبود. جو احتیاطی حاکم بر معاملات امروز ناشی از تحریم هایی است که از فردا 13 آبان آغاز خواهد شد. ریسک گریزی بورس بازان مانع از خریدهای گسترده در بازار شده و گویی جو احتیاطی بر بازار حاکم است . اما خبرهای مثبت دو روز گذشته نیز خود عاملی برای ایجاد تعادل و جلوگیری از افزایش عرضه ها بود. رییس جمهوری آمریکا در پنجشنبه هفته گذشته در توییتر خود از گفت و گوی سازنده با رییس جمهور چین خبر داد که همین امر موجب افزایش قیمت کامودیتی ها شد .

اعطای معافیت امریکا به 8 کشور وارد کننده نفت از ایران نیز خبر موثری بود که سبب ریزش قیمت نفت و رسیدن آن به 72 دلار شد. 

بازار متعادل امروز نشان داد که تقابل زمینه های بنیادی موجود برای رشد برخی سهم ها و احتیاط بورس بازان از سوی دیگر مانع از ریزش های قوی و عرضه های سنگین در آستانه تحریم هاشده است . سهامدارانی که در آستانه تحریم ها دارایی های خود را نقد نکرده اند و پذیرای ریسک شده اند دیگر تمایلی به نقد کردن ندارند و ریسک را پذیرفته اند. 

اما در جریان معاملات امروز بانکی ها باز هم مورد توجه قرار گرفتند که البته با نزدیک شدن به ساعات پایانی معاملات فشار عرضه ها در این گروه نیز شدت یافت و نماد بانک ملت وارد محدوده منفی قیمتی شد به جز نمادهای ونوین، وبصادر و وتجارت که مورد توجه خریداران بودند سایر نمادهای این گروه معاملات منفی را سپری کردند.

در گروه فلزاتی ذوب، فملی، میدکو، فباهنر، فولای، فسرب، فزرین و فپنتا با معاملاتی مثبت همراه شدند و بقیه نمادها معاملاتی کم حجم همراه با افت قیمتی را تجربه کردند.

گروه پالایشی نیز کار خود را با فشار فروش آغاز کرد اما با افزایش تقاضا مواجه شدند و نمادهای ونفت، شرانل، شپاس و شبهرن وارد محدوده مثبت قیمتی شدند

در گروه شیمیایی نیز فشار عرضه ها محسوس بود در این بین نمادهای شسینا، شکلر، خراسان، شتوکا، شفارس و شکربن معاملات مثبت داشتند

در گروه خودرویی که هفته گذشته با استقبال خوبی همراه شدند معاملات منفی را شاهد بودیم و اکثر نمادها با افت قیمت همراه شدند. ختراک، خفنر، خلنت و ختور از تک نمادهای مثبت گروه بودند.  

در گروه انبوه سازی صف خرید سنگین نماد ثنوسا جالب توجه بود. ثپردیس، وآذر، وتوس از دیگر نمادهای همراه با صف خرید گروه بودند.

در گروه محصولات دارویی نیز همسو با کلیت بازار شاهد معاملاتی نوسانی بودیم. دعبید، دزهراوی، دیران، دروز با صف خرید همراه بودند و بقیه نمادها نیز در فضایی نوسانی داد و ستد شدند. نماد تازه وارد داوه پس از ثبت معاملاتی با حجم نزدیک به ۱۰ میلیون سهم، به صف خرید رسید.

در گروه رایانه نمادهای سپ، آپ، مفاخر، مداران، سیستم و افرا مورد توجه بودند . نماد تاپکیش پس از افت قیمتی چند روز گذشته با رشد 10 درصدی همراه شد.

در پایان برای فردا نیز به نظر می رسد با توجه به روند معاملات امروز بازار متعادلی را شاهد باشیم.

http://emaco.pro/

ارسال نظر

تازه ها