کد خبر 30079

عرضه اولیه سومین پتروشیمی امسال در بازار سرمایه

پس از عرضه اولیه پتروشیمی غدیر در فرابورس و پتروشیمی پارس در بورس، قائد بصیر سومین شرکت پتروشیمی است که در سال جاری به بازار سرمایه ملحق می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در پی پذیرش پتروشیمی قائدبصیر در 19 شهریور، درج نماد "شبصیر" در 24 مهر و ارایه اطلاعات و تکمیل مدارک، جلسه بررسی وضعیت و آمادگی این شرکت برای عرضه اولیه 10 درصدی روز جاری با حضور پرویز راحت مدیر عامل گروه توسعه انرژی تدبیر (به عنوان سهامدار عمده) و رضا فرزادی مدیرعامل پتروشیمی قائد بصیر برگزار شد. 

در ابتدای این نشست پرویز راحت مدیرعامل گروه توسعه انرژی تدبیر در خصوص وضعیت شرکت پروشیمی قائدبصیر گفت: "شبصیر" ۲۶ آذر سال ۷۶ در تهران توسط بنیاد ۱۵ خرداد تاسیس و ثبت و در یک مهر سال ۸۳ به بهره برداری رسید  و ۸۰ درصد از سهام آن به گروه توسعه انرژی تدبیر و ۲۰ درصد آن به بنیاد ۱۵ خرداد تعلق گرفت.

وی افزود: همچنین این شرکت در نظر دارد به منظور اجرای طرح توسعه جهت افزایش کیفیت و تنوع محصولات و کاهش زمان فرایندهای تولید، از محل آورده نقدی صاحبان سهام سرمایه را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد.

راحت ادامه داد: موضوع فعالیت شرکت تولید و فروش انواع محصولات پلیمری، شیمیایی و پتروشیمیایی، ایجاد شعب در داخل و خارج و اخذ نمایندگی های مجاز از داخل و خارج و واردات و صادرات هر نوع کالای مرتبط با موضوع فعالیت و به طور کلی تصدی به عملیات و معاملات مالی و تجاری مرتبط به تمام یا هر یک از موضوعات فعالیت است.

پرویز راحت درباره برنامه‌های این هلدینگ گفت: عرضه اولیه سهام نیروگاه آبادان در فرابورس و عرضه اولیه سهام شرکت توسعه میادین نفتی از طریق بورس را دنبال خواهیم کرد.

در ادامه این نشست رضا فرزادی مدیرعامل شرکت پتروشیمی قائد بصیر در خصوص شرایط کنونی شرکت گفت: در حال حاضر در ایران تنها ۲ پتروشیمی ADS تولید می‌کنند که یکی از آنها پتروشیمی قائدبصیر است. 

وی افزود: با توجه به اجرایی شدن برنامه‌های توسعه‌ای شرکت می‌توان گفت که بخش قابل توجهی از بازار داخل در اختیار این پتروشیمی قرار دارد. 

وی در مورد سود سهام شرکت بیان کرد: سود هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند 96 معادل 944 ریال بوده که نسبت به سود سال مالی قبل (284 ریال) رشد 232 درصدی داشته است.

فرزادی در خصوص وضعیت صادرات گفت: بازارهای صادراتی مناسبی در اختیار پتروشیمی قائد بصیر قرار دارد اما با توجه به رسالت این شرکت برای تامین نیازهای داخلی به خصوص پس از تحریم‌ ها، تنها ۱۰ درصد از تولیدات به صادرات اختصاص داده شده، این در حالی است که با توجه به تمایل کشورهای همسایه برای خرید محصولات، این میزان می‌تواند به ۵۰ درصد نیز برسد.

فرزادی ادامه داد: در حال حاضر عمده کشورهایی که صادرات به آن ها انجام می شود، کشورهای CIS، ترکیه و چین هستند.

فرزادی در پایان با اشاره به تامین مواد اولیه شرکت از داخل گفت: با توجه به تحریم ها، پتروشیمی قائد بصیر حدود ۸۰ درصد از نیاز خود به مواد اولیه را از طریق بازار داخلی تامین می‌کند؛ از این رو تحریم‌ها تاثیر چندانی بر شرکت نخواهد گذاشت. 

 

ارسال نظر

تازه ها