کد خبر 29773

بورس اوراق بهادار تهران در روز جاری در حالی کار خود را آغاز کرده است که به دلیل تعطیلات آخر هفته روندی متعادل و مثبت را در پیش گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد و به نقل از مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، در روزهای گذشته بازار بورس در حالی سپری شد که شاهد رشد حدود 2000 واحدی شاخص بودیم. گروه هایی خودرویی و بانکی گروه هایی بودند که بیش از همه مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفتند به طوری که در گروه خودرو هرچند شاهد گزارشات ضعیف فصلی بودیم ولی پیش بینی ها مبنی بر افزایش قیمت خودرو موجب  افزایش استقبال سرمایه گذاران از این گروه شده است به طوری که در نمادهایی مانند خساپا و خزامیا با عرضه صف های خرید شاهد تشکیل مجدد آن بودیم. در گروه بانکی نیز در نهایت خبر تسعیر دارایی های ارزی با نرخ ثانویه باعث شد تا شاهد تشکیل صفوف خرید سنگین در نمادهایی همچون بانک ملت و تجارت باشیم. 

رئیس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران در خبری گفت ‌پیش‌بینی می‌شود خودروسازان داخلی قیمت ‎خودرو درب کارخانه را بین ۶۰ تا ۸۰ درصد افزایش دهند. قیمت خودرو در بازار آزاد به اندازه کافی رشد کرده و افزایش قیمت کارخانه به بازار آزاد تاثیر نخواهد گذاشت. در خبر دیگری بلوک 31.6 درصدی فولاد اکسین خوزستان به قیمت 460 میلیارد تومان در نهایت به فولاد مبارکه رسید.د رخبر دیگری در خصوص افزایش نرخ خوراک پالایشگا ها و پتروشیمی ها، نرخ گاز برای شرکت های فولاد سازی نیز با نرخ نیمایی مورد محاسبه قرار خواهد گرفت. هر چند این خبر در خصوص پتروشیمی ها و پالایشی ها جدید نیست اما در مورد فولادی خبر جدیدی است اما باید به این موضوع اشاره کرد که گاز مصرفی برای واحدهای فولاد سازی درصد کمی از هزینه های این واحدها را تشکیل می دهد و تاثیر چندانی روی سودآوری آنها ندارد.

در کدال شاراک گزارش مهر ماه خود را ارائه کرد. این شرکت در مهرماه موفق شد تا 488 میلیارد تومان فروش ثبت کند و جمع فروش هفت ماهه خود را به عدد 2689 میلیارد تومان برساند که رشد 80 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد. پلی اتیلن سنگین و سبک و پلی پروپیلن که عمدتا در بازار داخلی به فروش می روند به واسطه آزاد سازی نرخ ها در بورس کالا رشد خوبی داشته اند اما از آن سو هیدروکربورآ80 که محصولی تماما صادراتی است با افت نرخ فروش مواجه شده است. کگل نیز در مهرماه 664 میلیارد فروش داشت و در هفت ماه ابتدایی سال روی هم رفته 5504 میلیارد تومان فروش را نشان می دهد که رشد 72 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشانت می دهد. در این شرکت نرخ فروش گندله داخلی تغیری نداشته است اما از آنسو نرخ فروش کنسانتره سنگ آهن صادراتی با افت قیمت مواجه شده است.

در بازارهای جهانی انتشار عملکرد شاخص مدیران خرید صنایع کشور چین در ماه اکتبر منتشر که کمتر از انتظارات بوده و کمترین مقدار 2 سال گذشته را نشان می دهد که نشان از تشدید بحران اقتصادی چین به واسطه جنگ تجاری است. هر چند در کامودیتی ها شاهد کاهش موجودی انبارهای lme هستیم اما از آنسو ترس از جنگ تجاری و داده های اقتصادی ضعیف چین و همچنین نگرانی از بابت افزایش نرخ بهره توسط فدرال روزرو  باعث شده است تا به جای آنکه قیمت ها افزایش یابد شاهد افت قیمت باشیم به طوری که هر تن روی در محدوده 2545 دلار و هر تن مس در محدوده 6020 دلار در حال داد و ستد است. نفت نیز با اندکی افزایش به محدوده 76.3 دلار در هر بشکه رسید. اما در بازار امروز به نظر می رسد با توجه به تعطیلات پیش رو و همچنین تعطیلی روز گذشته بازار آرام و متعادلی را داشته باشیم و در این بین گروه خودرویی و بانکی معاملات بهتری را نسبت به سایر گروه ها تجربه کنند.


https://goo.gl/aEd8bu

ارسال نظر

تازه ها