کد خبر 29582

با اقتصاد بررسی می کند

از هفته گذشته خبر فروش خروج سپاه از سهامداری مخابرات ایران منتشر شده است اما هنوز شرایط فروش و قیمت پیشنهادی در آن مشخص نیست. شرکت توسعه اعتماد مبین به نمایندگی از سپاه سهم مخابرات را دارا است، این شرکت در سال 94 هم قصد خروج از سهامداری "اخابر" را داشت که به نتیجه ای نرسید حال باید منتظر بود و دید این بار مشتری برای خرید این سهم پیدا می شود یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین، شرکتی متعلق به بنیاد تعاون سپاه و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ۵۱ درصد از سهام شرکت مخابرات ایران را به ارزش ۷۸۰۰ میلیارد تومان در سال 88 خریداری کرد و بعد از  ده سال در اول آبان 97 در راستای سیاست کلی ستاد کل نیروهای مسلح، بنیاد تعاون سپاه تصمیم گرفته است سهام غیر مستقیم خود را در مخابرات واگذار کند به این ترتیب بنیاد سپاه از سهامداری شرکت های مخابرات ایران و همراه اول دست کشیده و مشخص نیست چه آینده ­ای در انتظار این 40 درصد سهام کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین که ارزش هزاران میلیارد تومانی دارد، می­ باشد.

11-

اما موضوع فروش سهام اخابر توسط شرکت توسعه اعتماد مبین تازگی ندارد و یک بار دیگر در 30 خرداد 94 بحث فروش سهام این شرکت مطرح بوده است که با چالش عدم فروش یا به عبارتی عدم متقاضی مواجه شده است. پس از به پایان رسیدن بازه زمانی مزایده درخواست خرید سهم "اخابر" توسط شرکت شاتل  به همراه یک سرمایه گذار خارجی مطرح شد که به دلیل تقاضا در زمان خارج از موعد مشخص، فروش سهام شکل نگرفت، حتی چند روز پس از این تقاضا، شرکت ­های شاتل، های وب و نداگستر صبا مشترکا تقاضای خرید سهام این شرکت را ارائه نمودند که باز هم به نتیجه ای نرسید. 

تاریخچه فروش سهام شرکت با توجه به روند اتخاذ سیاست های مختلف در راستای افزایش درآمد مخابرات ایران نتیجه مثبتی را در پی نداشته و گویای وضعیت مساعدی نیست.

12-

بررسی روند قیمتی اخابر نشان می ­دهد، این سهم جز در مواردی که روند کلی بازار مثبت بوده و کلیه سهم ها هم سو با یکدیگر رشد داشته ­اند، به خودی خود عاملی بنیادی برای بهبود شرایط نداشته است و  برگشت قیمت سهام این شرکت به کانالی که در اوایل سال در آن قرار داشت، به خوبی گویای این ماجرا است. هم چنین با توجه به افزایش سرمایه شرکت در سال 96 و چند دوره تقسیم سود قیمت این سهم در مقایسه با سال های 93-94 تغییر چشمگیری نداشته است.  

حتی بررسی روند سالیانه شرکت مشخص می کند که قیمت های کنونی همان قیمتی است که سهم در سال های 93 و 94 داشته است. درنتیجه اخابر در سال های اخیر نتوانسته هم سو با شاخص کل حرکت کند!

جمع بندی

در روزهای اخیر فروش بخش اعظمی از سهام شرکت توسط سهامدار عمده دوباره مطرح شده است  که با توجه به چالش فروش سهم و تکرار سناریو سال 94، شرایط را برای سهام مخابرات ایران وخیم کرده و آینده نه چندان خوشبینانه ­ای را برای "اخابر" رقم می زند؛ باید منتظر بود تا ببینیم تقاضا برای خرید سهم شرکت توسعه مبین از سوی چه شرکتی مطرح می شود و متناسب با خریدار سهم غیرمستقیم سپاه روند قیمتی سهام مخابرات ایران را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم، اما تکرار داستان سال 94 می­ تواند عدم رشد قیمتی این سهم، همانند چند سال اخیر، در سال های آینده را به دنبال داشته باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها