کد خبر 27913

با توجه به ریزش حدود 6000 واحدی نماگر بازار سرمایه و پس از رشد های اخیر بورس در تابستان 97 انتظار یک اصلاح منطقی از بازار می رفت اما اصلاح و ریزش به این طریق و فروش های هیجانی تا حدی اهالی بازار را غافلگیر کرده است .

به گزارش  پایگاه خبری با اقتصاد و به نقل از مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر، شاخص کل در پایان معاملات امروز با 5982 واحد کاهش نسبت به روز گذشته به 175033 واحد رسید. ارزش کل معاملات امروز 1049 میلیارد تومان بود که از این مبلغ 721 میلیارد تومان مربوط به بازار بورس و 328 میلیارد تومان آن متعلق به بازار فرابورس بود. نماد فولاد، کگل و فملی بیشترین تاثیر منفی و نمادهای دعبید، سپ و های وب بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص کل داشتند.        

نماد امید پس از بازگشایی با کاهش 17 درصدی قیمت مواجه شد . نماد معاملاتی شرکت ایران‌ خودرو (خودرو1)، مرقام، کبافق،رتکو،شپارس، سپ، با توجه به کاهش  بیش از 20 درصدی قیمت سهام،  و سپ به دلیل افزایش 20 درصدی به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردیدند.

در جریان معاملات امروز با گذشت اندک زمانی از ابتدای ساعت معاملات شاهد شکل گیری صف های فروش در اکثریت نمادهای بازار بودیم بطوری که حتی نمادهای بنیادی نیز از گزند این فشارهای فروش هیجانی درامان نبودند. در شرایطی که اکثریت نمادها صف فروش را برای چندمین روز پی در پی تجربه می کردند نماد تاپیکو با 180 میلیون حجم معاملاتش در محدوده قیمتی 214 تومان آرام گرفت. در نماد زاگرس نیز رفته رفته شاهد روند افزایشی قیمت ها بودیم.

با وجود اینکه پس از رشد های اخیر بورس در تابستان 97 انتظار یک اصلاح منطقی از بازار میرفت اما اصلاح و ریزش به این طریق و  فروش های هیجانی تا حدی اهالی بازار را غافل گیر کرده است. عدم اطمینان به آینده و ترس و  بدبینی سرمایه  گذاران کاملا مشهود است بنابراین امکان گرفتن تصمیمات منطقی از آنها سلب خواهد شد. در بررسی تکنیکالی شاخص کل نیز به نظر شاخص در حال تکمیل موج c   اصلاحی می باشد و این هدف اصلاحی محدوده 166 هزار تا 172 هزار می باشد.

ریزش قیمت دلار و رسیدن آن به مرز 80 دلار نیز عامل دیگر بود که سبب ایجاد فشار فروش در گروه پالایشی بازار شد . اما عاملی که می تواند پایانی بر این اصلاح بازار باشد انتشار گزارشات شش ماهه شرکتها و برآورده کردن انتظارات است.

نمادهای پاکشو، زاگرس، غدام ، غچین، دعبید، دفارا، سغرب، سنیر و گکوثر برخی از نمادهای مثبت بازار امروز بودند.

 همزمان با توسعه و بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی در طول پنج سال گذشته تاکنون، ظرفیت تولید اتان به عنوان خوراک استراتژیک صنایع پتروشیمی با افزایشی قابل توجه همراه شده است. با این اوصاف،ظرفیت تولید خوراک اتان پتروشیمی ها از 8.1 میلیون تن فعلی تا سال 1400 به مرز 20 میلیون تن در سال می‌رسد که با این ظرفیت سازی علاوه بر سبقت از عربستان در تولید و تامین خوراک اتان صنایع پتروشیمی، این ظرفیت قابل قبولی برای تامین نیاز صنایع پتروشیمی اتان محور شده که قطعا خیال سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی صنعت پتروشیمی برای تامین خوراک پایدار در بلندمدت را راحت خواهد کرد و این عامل می تواند به عنوان محرکی برای افزایش قیمت سهام این شرکت ها باشد .

http://emaco.pro/

ارسال نظر

تازه ها