کد خبر 27872

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار کشورمان به دعوت رسمی همتای مونته نگرویی خود روز پنجشنبه 19 مهر ماه به این کشور سفر کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، طی این سفر دو روزه دکتر شاپور محمدی با مقامات ارشد سیاسی و اقتصادی از جمله معاون وزیر کشور، معاون وزیر اقتصاد، رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه و مدیرعامل بورس مونته نگرو دیدار و گفتگو کرد و همچنین تفاهم نامه فیمابین دو کشور که در سال 2010 به امضا رسیده بود وارد فاز عملیاتی  شد.

مقام ارشد نهاد ناظر بازار سرمایه مونته نگرو، آزوران دیکانوویچ ضمن خیر مقدم به رییس سازمان بورس و اوراق بهادار کشورمان و هیات همراه، خواستار گسترش سطح همکاری بین طرفین شد. میزبان با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری در سال 2010، فرصت را برای اجرایی کردن این سند مناسب و مغتنم دانست.

در ادامه این دیدار دکتر محمدی، ضمن تشکر از میزبانی نهاد ناظر بازار سرمایه مونته نگرو، به محورهای مهم این همکاری اشاره کرد و گفت: با عملیاتی شدن این تفاهم نامه، همکاری دو طرف در مسایل حقوقی (با هدف هماهنگی قوانین و مقررات دو نهاد در چارچوب آیسکو)، تاسیس صندوق‌های مشترک طبق الگوی «مستر – فیدر» یا صندوق‌های با درآمد ثابت و متغیر، ارتباط بین سپرده‌گذاری‌های مرکزی و ایفای نقش «امین (کاستودین)، ارتباط و اتصال بورس‌ها، پذیرش متقابل ETF یا ETC، تاسیس صندوق‌های پروژه در دو کشور و انتشار اوراق سپرده وارد فصل جدیدی می شود.

هم زمان با حضور دبیر شورایعالی بورس کشورمان در مونته نگرو، مراسمی با هدف گرامی داشت 25 سالگی تاسیس بورس اوراق بهادار این کشور برگزار شد. در این مراسم دکتر شاپور محمدی به عنوان یکی از میهمان ویژه به ایراد سخن پرداخت و ضمن تبریک به مناسبت ربع قرن فعالیت این بورس، توفیق و پیشرفت هر چه بیشتر این بورس را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد از این پس شاهد همکاری بیشتر بازار سرمایه مونته نگرو و ایران باشیم.

در پایان  این مراسم نیز ، لوح یادبود 50 سالگی بازار سرمایه ایران به مقامات بورس مونته نگرو اهدا شد.

از نکات حائز اهمیت دیگر این سفر، گفتگوی سختگوی سازمان بورس کشورمان با معاون وزیر اقتصاد و دارایی مونته نگرو بود. در این دیدار کاتنیچ حضور هیات بلند پایه بازار سرمایه ایران در مراسم بیستمین سالگرد تاسیس بورس اوراق بهادار مونته نگرو و دیدار سازنده با مقامات ارشد نهاد ناظر بازار سرمایه آن کشور را گام مهمی در توسعه همکاری دو کشور عنوان کرد. همچنین دکتر شاپور محمدی در ادامه دیدارهای رسمی با رافت هوسوویچ، معاون نخست وزیر مونته نگرو  دیدار و گفتگو کرد.

یادآور می‌شود حضور مقامات ارشد بازار سرمایه ایران درمونته نگرو، عالی ترین دیدار مقامات ارشد ایران از آن کشور طی  18 ساله گذشته به شمار می‌رود.

منبع: سنا

 

ارسال نظر

تازه ها