کد خبر 27863

گفتگوی ویژه «بااقتصاد» با ساسان شاه ویسی

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که سرنوشت تورم در سال‌جاری، تحت‌تاثیر تصمیمات سیاست‌گذار و اتخاذ استراتژی مشخص در بازار ارز و نرخ سود بانکی است. رشد فزاینده نرخ تورم در نیمه اول سال به این شائبه دامن می زند که تورم نیمه دوم سال هم افسارگسیخته خواهد بود. ساسان شاه ویسی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار «با اقتصاد» نرخ رشد اقتصادی را کند و نرخ تورم را رو به رشد خواند.

با توجه به شرایط پیش آمده به نظر شما در نیمه دوم سال دولت باید چه برنامه هایی برای کنترل تورم در پیش گیرد؟

هدف گذاری برنامه  اقتصادی در شش ماهه دوم سال باید مبتنی بر  برنامه و یا یک هدفگذاری نقطه ای باشد و مشخص کند که موضوع تهدیدات اقتصادی مورد نظر است و یا بحث تغییرات شاخص های اقتصادی الگو  در نظر گرفته شده است که متاسفانه الگوهای دولت  در راستای سرکوب نرخ و قیمت در راستای رکود تورمی بود.

سیاست های دولت چقدر اثر گذار بوده است؟

دولت اگر مشخصا دنبال هدف گذاری تغییرات قیمتی است با توجه به از دست رفتگی ارزش پول ملی و با توجه به اینکه بخش بزرگی از سیاست ها بی ثبات شده است و هنوز  مقدار زیادی بی اعتمادی در بازار و محیط اقتصادی وجود دارد. شاید دولت فکر می کند که با کمی  تغییر در نرخ دلار و یک فرو ریزشی  که در نرخ ارزها به وجود آمده بخشی از این موضوع جبران مافات  شده و ارزش در پول ملی و ثبات اقتصادی به وجود آمده است؛ در صورتی که  در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد.

در این شرایط بازارها چه سرنوشتی پیدا می کنند؟

بازارها هم  از واقعیت ها پیروی می کنند، به نظر می رسد که ما شرایط با  ثبات مبتنی بر کاهش نرخ تورم در  نیمه دوم  سال نخواهیم داشت. از آن مهمتر سیاست های ثبات است. سیاست های ثبات یعنی اینکه حتی در شرایط تورمی  بتوانیم گردش بازار، گردش تولید، ظرفیت اشتغال، ثبات در بازارهای تولیدی و یا حداقل ثبات در حوزه های تولیدی که منجر به ثبات در بازار شود را  فراهم کنیم. سیاست بسیار مهمی است که تا کنون دولت در  بازتوزیع درآمدها  و در توزیع  منطقی منابع برای حفظ  و مقاومت تولیدکنندگان  با توجه به تحریک پذیری که در اقتصاد  مواجه هستیم،  موفق نبوده است. به همین دلیل چشم انداز مناسبی  را  در نرخ تورم و هم در نرخ رشد اقتصادی نمی توانیم پیش بینی کنیم. چه بسا اگر سیاست های  اقتصادی، مدیریت اقتصادی تکنیک های بازسازی اقتصادی به همین روال ادامه داشته باشد به نظر می رسد  کشور از نظر نرخ رشد و تورم  فرجام مناسبی در پایان سال 97 نخواهد داشت. دولت بایستی  در کوتاه مدت بازنگری اساسی در سیاست های ثبات اقتصادی و به خصوص قابلیت مند کردن هر چه بیشتر  بخش  تولید در اقتصاد ملی را به وجود آورد.

به نظر شما در نیمه دوم سال  رشد تورم با شتاب فزاینده ای خواهد بود؟

در شش ماه اول بخش مهمی از ارزش پول ملی از دست رفته و اثر خود را در بازارهای ثانویه گذاشته است. پس نرخ تورم افزایش می یابد.

منظور از بازارهای ثانویه چیست؟

بازار ثانویه بازاری است که مواد خام را به محصول میانی تبدیل کرده و بعد تبدیل به محصول نهایی  می کند. نمونه آن را در بازار مسکن مشاهده می کنیم. آهنی  که در سه ماه اول سال یک نرخ خاص داشت در سه ماهه دوم سال تقریبا دو برابر شده است.  به نظر می رسد اثر خود را در محصول نهایی که مسکن  است، خواهد  گذاشت. همین اثر در نرخ دستمزد مستقیم  و هزینه سربارها هم قابل مشاهده است و از همه مهمتر  نیازی  که تولیدکنندگان خرد به وجوه  نقد و سرمایه در گردش داشتند که نقش بزرگی از این  سرمایه در گردش  در بی ثباتی  اقتصادی  شش ماهه اول از دست رفت، لذا  خروجی این خواهد بود که از یک سو دچار یک شوک رکودی  و از سوی  دیگر دچار یک شوک قیمتی و تورمی خواهیم بود.

این دو در  کنار همدیگر قرار می گیرند.  با توجه به اینکه دولت اصرار داشته است که سیاست های خروج از رکود تورمی را می داند  و می تواند  اجرا کند. آنچه که داشته های دولت بود؛  مهندسی اقتصاد ملی در سه ماهه پاییز  خودش را  پیدا کند که چه در شروع سال میلادی جدید و چه در  سه ماهه آخر سال حداکثر بهره برداری را داشته باشد.

منظور ازسیاست ثبات چیست؟

لازم به ذکر است که چیزی که از آن به عنوان سیاست ثبات یاد می‌شود، صرفا تزریق پول نیست بلکه آزادسازی، روان سازی و جریان بخشی  بازارها  و کارکرد بازار از مهمترین مقوله هایی است که می تواند به عدم خروج  محصولات تولیدی و تورمی شدن آن کمک کند.  

و اما سخن پایانی ؟

به نظر  می‌رسد بازار بورس یکی از لبالب‌ترین  و  حساس‌ترین دوران خود را پشت سر می‌گذارد  این خوشایند نبود که بگوییم طی 50 سال گذشته برای بار سوم  شاهد فروریزش بیش از 5 درصد بازده بازار بودیم. به بهبود این شرایط  بایستی هدایتگران بازار و از همه مهم‌تر سیاست‌گذاران  اقتصادی کمک کنند. در برخی مواقع  اعلام برخی سیاست‌ها، اقدامات و در عین حال  یک‌طرفه کردن بازارها به‌شدت کمک می‌کند،  بسیاری از بازارها از جمله  بازار سرمایه تأثیر منفی گرفتند و امروز به‌جای اینکه  فرصت سازی شود و این بازار به کمک اقتصاد ملی  بیاید  و به ایجاد ثبات اقتصادی کمک کند  متأسفانه  دماسنج بازار قرمز می‌شود و مشاهده می‌شود که خودش یکی از محرک‌های بی‌ثباتی در اقتصاد قلمداد می‌شود.

 

ارسال نظر

تازه ها