کد خبر 27859

یک کارشناس بازار سرمایه روند نزولی قیمت ارز در کشور را بر روی بازار سرمایه بی اثر دانست و ریزش شاخص ها را تنفس بازار سرمایه خواند.

حمید میر معینی  در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری با اقتصاد گفت: بازار سرمایه با توجه به ریسک هایی که وجود دارد   و هنوز از بین نرفته است به حیات خود ادامه می دهد .  بازار با توجه به  رد یا قبولFATF ریسک های ناشی از روابط بین الملل و ریسک های ناشی از تحریم   و همینطور تاثیرات مثبتی که  از بازار ارز گرفته بود در چند وقت اخیر رشد مناسبی داشت.  شاخص ها از ابتدای سال تا کنون رشد بالای 90 درصد را تجربه کرده اند. برخی از صنایع هم رشدی بالای 200 درصد را تجربه کرده اند.  برای سفته بازان و فعالان   بازار سرمایه به لحاظ رشد قیمتی  اتفاق خوبی بود.

وی در پاسخ این سوال که  آیا این اتفاق منجر  به توسعه  و رشد بخش تامین مالی بنگاه های اقتصادی در بازار سرمایه شد، گفت:خیر. در کالان برای بحث های توسعه سرمایه  اتفاقی نیفتاد. صرفا اعداد و ارقام روی تابلو تغییرات داشتند  این مسائل باعث شد تا  هر روز آثار مثبت  تییرات شاخص ها را روی  زیربناها وزیرسخت های  بازارسرمایه نبینیم.  البته  این موضوع نیاز به زمان دارد تا ببینیم تییرات مثبت شاخص ها منجر به  بهبود تامین  مالی بنگاه های اقتصادی خواهد شد و یا  منجر به این خواهد شد که سازمان بورس اوراق بهادار به عنوان نهاد متولی  بر روی  بخش های خرده ساختارهای بازار سرمایه کار کند و آنها را بهبود ببخشد که این قضاوت در مورد این بخش ها کمی زود است. باید ببینیم متولی  بازار سرمایه چه برنامه هایی دارد که تاکنون برنامه ای هم برنامه ای اعلام نشده است.

وی بیان کرد: حال باید برگردیم ببینیم که بخش های تابعی بازار سرمایه که تابعی از شاخص های اقتصاد هستند  چه  مواردی هستند که اولین و مهمترین آن موضوع بازار ارز است .

وی افزود: درست است که در حال حاضر  جو بازار ارز از التهابات دور شده است؛  اما این موضوع نتوانسته تاثیری بر روی بازار سرمایه داشته باشد. این جریان نزولی بازار سرمایه که در روزهای اخیر رخ داده ناشی از کاهش التهابات بازار ارز و یا تمام شدن التهابات بازار ارز نیست. عمدتا  ناشی از مکانیزم های خود بازار سرمایه بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به جابه جایی هایی که در بازار سرمایه رخ داده، برخی از سهم ها  از بازدهی مناسبی برخوردار بودند و عده ای به دنبال شناسایی سود و کاهش ریسک ها در آینده، منتظرند تا بازار روند نزولی بیشتری به خود گیرد. حرکات نوسانی  و یا اصلاح  قیمت هایی که در حال رخ دادن است جزء طبیعت بازار سرمایه است. یعنی اینکه بازار پس از رشد چند وقته به حالت استراحت می رود تا با نگاه جدیدتری به آینده بازگردد. در حال حاضر به جایی رسیده ایم که بازار سرمایه خودش را  اصلاح می کند و در مورد آینده تصمیم می گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه عمده ترین عامل اثرگذار بر آینده  بازار سرمایه ابتدا بحث ریسک سیاسی  و محدودیت های ناشی از تحریم است و نهایتا  به تبع آن واکنش بازار ارز  به ریسک های سیاسی است،  عنوان کرد: به تبع این مسائل بازار سرمایه تصمیم خواهد گرفت به کدام سو حرکت کند. اما باید توجه داشت که اصلی ترین عامل اثر گذار همان ریسک سیاسی است.

وی گفت: عامل دیگر تاثیر گذار بر روند بازار سرمایه سیاست گذاری های داخلی اقتصاد کشور است.  تغییرات نرخ بهره بانکی، تغییرات نرخ حامل های انرژِ و یا تغییرات سیاست های قیمت گذاری  می تواند از جمله این سیاست گذاری ها باشد.  چون در این موارد سیاست های از پیش تعیین شده ای وجود نداشت هر لحظه ممکن است که دولت تصمیم تازه ای را اتخاذ کند و  به نوعی بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد.

میرمعینی با تاکید براینکه  دو عامل ذکر شده عواملی هستند که جریان نقدینگی ورود بازار سرمایه را  تحت تاثیر قرار می دهند،  مطرح کرد: هیچ کدام از این عوامل قابلیت پیش بینی ندارند .  چون نه محیط پایداری در حوزه اقتصاد وجود دارد و نه تصمیم گیرندگان همیشه بر پایه تصمیم های اتخاذ شده ثابت می مانند. بنابراین  نمی توان روی  آینده بازار سرمایه با تاکید پیش بینی کرد. هر آنچه که عنوان می شود بر پایه حدس و گمان است.

ارسال نظر

تازه ها