کد خبر 27634

مارون در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 56 درصد افزایش در فروش را تجربه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، شرکت پتروشیمی مارون در زمینه ی تولید انواع محصولات پتروشیمی از جمله اتان، پروپیلن، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، دی اکسیدکربن و ... فعالیت دارد. ظرفیت تولیدی آن سالانه 8888 هزارتن اتیلن و 588 هزارتن پروپیلن می باشد که این موضوع شرکت را در زمره بزرگترین طرح های پتروشیمی جهان قرار داده است. این شرکت، گاز دریافتی از شرکت نفت را پس از جداسازی و ارسال C5+ (اتان) به واحدهای دیگر مجتمع، به شبکه گازی شهری برگشت می دهد. برای اولین بار در ایران C5+ از گاز طبیعی در واحد بازیابی اتان استحصال شده و طی فرآیندهایی به مواد الفینی به عنوان محصولات میانی و فرآورده های پلیمری و شیمیایی به عنوان محصولات نهایی تبدیل می گردد.

در واحد الفین محصولات شیمیایی همچون اتیلن، پروپیلن و بنزین پیرولیز تولید می شود .دراین بخش حدود 70 درصد از اتیلن تولیدی به عنوان مواد اولیه به پتروشیمی لاله) 75 درصد( و امیر کبیر ارسال می گردد و بخش دیگر به پروپیلن ، پلی اتیلن سنگین، اتیلن گلایکول و پلی پروپیلن تبدیل می گردد .لازم به ذکر است که بنزین پیرولیز عمدتا به مصرف پتروشیمی بوعلی سینا می رسد.

تولید

در نمودار زیر روند تولید شرکت در شش ماهه ابتدایی سال نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می شود روند تولید در کل سال روند ثابتی بوده، در طی چند سال اخیر نیز بدون تغییرات قابل ملاحظه ای انجام گرفته است.   

م 1

مقدار فروش 

فروش شرکت به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شود که فروش خارجی حدود 50 درصد از فروش خارجی شرکت را شامل می شود . مهمترین محصول شرکت اتیلن و پلی اتیلن سنگین است که درصد بیشتری از فروش شرکت را به خود اختصاص داده است بعد از آن منو اتیلن گلایکول و پلی پروپیلن قرار دارد.حدود 65 درصد از مبلغ بهای تمام شده مربوط به مواد اولیه مصرفی است. مواد اولیه مصرفی شرکت شامل گاز طبیعی، پروپیلن، اکسیژن، بوتان و اتیلن است که حدود 94 درصد از بهای تمام شده را گاز طبیعی تشکیل می دهد. سربار تولید نیز 20 درصد از بهای تمام شده را به خود اختصاص داده است . 

همانطور که در نمودار زیر مشخص است مقدار فروش محصولات اصلی شرکت روند ثابتی داشته است.

م 2

نرخ فروش

همانطور که مشاهده می شود نرخ فروش محصولات روند صعودی داشته که به دلیل ارتباط مستقیم با نرخ دلار می باشد. 

م 3

مبلغ فروش

در شکل زیر روند فروش شرکت در شش ماه ابتدای امسال و سال قبل نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود مبلغ فروش شرکت به دلیل ارتباط مستقیم با نرخ دلار در هر ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است و در نهایت شرکت در 6 ماهه ابتدای 97 در مقایسه با سال گذشته رشد فروش 56 درصدی داشته است . 

م 4

همانطور که در نمودارهای بالا مشخص است روند فروش شرکت روند مثبت و روبه رشدی بوده و شرکت در هر ماه توانسته مبلغ فروش خود را افزایش دهد . مبلغ فروش شرکت در مقایسه با سال گذشته افزایش 8 درصدی را نشان می دهد . با احتساب افزایش نرخ دلار و فروش شش ماهه دوم با نرخ های شهریور مارون پتانسیل دستیابی به سود 1070 تومان را دارد.  

 

در پیوست زیر تمام مطلب به صورت فایل ورد قابل دریافت است. 

 

http://emaco.pro

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها