کد خبر 27618

با اقتصاد گزارش می دهد

جلسه معارفه داروسازی آوه سینا در روزجاری در فرابورس ایران برگزار شد تا این شرکت یک گام به عرضه اولیه نزدیک تر شود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، طی چهل و یکمین نشست یک دیدار یک عرضه که در روز جاری در شرکت فرابورس ایران برگزار شد،به تشریح ظرفیت‌های شرکت " داروساری آوه سینا" با حضور خشایار کریمیان رئیس هیئت مدیره، سیامک میرترابی نائب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل مجموعه، ثریانژاد مدیرعامل کارگزاری بانک صنعت و معدن و مهدی علم‌الهدی معاون پذیرش و ناشران فرابورس پرداخته شد.

طی  این نشست میرترابی مدیرعامل شرکت " داروسازی آوه سینا " در معرفی شرکت گفت: شرکت " داروسازی آوه سینا" با نماد داوه اولین شرکت ایرانی است که قادر به ثبت اختراع در آمریکا و اروپا شده و مهمترین وجه تمایز آن با سایر شرکت‌های همگروه ، توانمندی در زمینه تحقیقات است که منجر به امکان تولید داخلی جدیدترین داروها با داشتن بالاترین کیفیت محصولات دارویی شده و تا کنون 83 ثبت اختراع بین المللی و مقالات علمی متعدد در معتبرترین نشریات علمی به ثبت و منتشر کرده است.

میرترابی در خصوص سرمایه این شرکت گفت: آوه سینا با سرمایه اسمی 35 میلیارد تومانی به دو بخش عمده تولید مواد موثره دارویی و داروهای ساخته شده تقسیم می شود و متشکل از شرکت شیمیایی دارویی ارسطو برای تولید مواد موثره دارویی، شرکت داروسازی آوه سینا برای تولید داروهای خوراکی و شرکت پخش دایا دارو برای فعالیت پخش سراسری دارو در زنجیره ارزش است.

وی افزود : به عبارت دیگر میتوان گفت از جمله مزیت‌های نسبی شرکت نسبت به رقیبان، کامل بودن زنجیره تولید ماده اولیه، تولید دارو و توزیع است.

وی در مورد جایگاه این شرکت در صنعت دارویی افزود: براساس گزارش آمار‌نامه سال ۹۵ دارویی کشور، در بین ۱۴۵ شرکت داروسازی، رتبه ۳۹ را در فروش عددی و رتبه ۴۸ را در فروش ریالی به دست آورد. این در حالی است که برخی از محصولات تولیدی شرکت رتبه ۱ تا ۴ را در بین محصولات دارویی فروش رفته در ایران کسب کرده است.

میرترابی با اشاره به وضعیت فعلی تولید شروت گفت: اکنون شرکت ۵۱ محصول را تولید میکند که ۱۰ محصول آن به صورت کپسول و ۴۱ نوع قرص را شامل می‌شود.

مدیرعامل شرکت " داروسازی آوه سینا" در خصوص طرح توسعه این شرکت گفت: با توجه به افزایش امید به زندگی طرح توسعه ای شرکت بر تولید داروهای ضد سرطان متمرکز است. 

وی افزود: داروهای ضد‌سرطان از محل مواد موثره داروی ضد‌سرطان تولید شده در شرکت ارسطو به بهره‌برداری می‌رسد که در مرحله اول تولید ۹ داروی ضد‌سرطان که مجوزهای آن از وزارت بهداشت اخذ شده و در راستای عملیاتی کردن تولید داروی ضد‌سرطان، سالن‌های مخصوص تولید در حال تکمیل است

میرترابی با اشاره به تولید ماده اولیه داروی سرطان در شرکت زیرمجموعه خود اظهار کرد: در صورتیکه ماده اولیه داروهای ضدسرطان در شرکت ارسطو که زیرمجموعه شرکت آوه سینا است، تولید شود؛ قیمت تمام شده این داروها ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند؛ چرا که سایر رقبا ماده اولیه را از چین و هند وارد میکنند. از این رو این عملی شدن این طرح می‌تواند ما را از سایر رقبا پیش انداخته و به رتبه دهم ریالی در بین ۱۴۵ شرکت برساند.

وی در پایان با اشاره به تحریم‌ها گفت: پیش از تحریم‌ها شرکت آوه سینا به کانادا، عراق، افغانستان، سوریه و ... صادرات دارو داشت که پس از تحریم‌هت با توجه به کمبود داروی داخلی، صادرات دارو ممنوع شد. با این حال امیدواریم با بهبود شرایط  سیاسی کشور، صادرات دارو را از سر بگیریم.

 

ارسال نظر

تازه ها