کد خبر 27408

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است با توجه به نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت کالا در داخل، توسعه بازار مشتقه می تواند در چنین شرایطی قدرت تحلیل و پیش بینی را به فعالان بازار ارائه دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری با اقتصاد، یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که به دلیل نوسانات قیمت کالاها در کشور که ناشی از تغییرات نرخ ارز است، راه اندازی و توسعه بازارهای مشتقه برای محصولات مختلف از جمله فولاد و پتروشیمی می تواند به فعالان این بازارها قدرت برنامه ریزی و پش بینی دهد.

مدیرعامل یک شرکت کارگزاری در خصوص پوشش ریسک معاملات در بازارهای کالایی که از نوسانات نرخ ارز ناشی می‌شود، گفت: در بورس کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا، معامله کالاهای بورسی عمدتا به صورت قراردادهایی از نوع آپشن و آتی انجام می شود که این امر به تعادل و ثبات بازارها کمک شایانی می کند.

بهادر شمس افزود: گسترش این ابزارها در بورس کالای ایران نیز زمینه کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، افزایش قدرت نقدشوندگی و نیز قدرت برنامه‌ریزی بلندمدت را برای تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایجاد خواهد کرد.

همچنین، پوشش ریسک برای تولیدکنندگان، بنگاه‌های اقتصادی و نیز فعالانی که قصد دارند از این کالاها استفاده کنند، یکی دیگر از مزایای راه‌اندازی این نوع از قراردادها است؛ چرا که این افراد می‎ توانند پیش بینی کنند که با توجه به قیمت‌ها در بازار، سرمایه‎گذاری خود را کاهش یا افزایش دهند؛ همچنین مصرف‎کنندگان کالاهایی که در بورس عرضه می‎شود، می‎توانند با استفاده از این ابزارها نسبت به تأمین مواد اولیه و همچنین میزان تولید خود پیش‎بینی سه ماهه، شش ماهه یا حتی یک ساله داشته باشند. از سوی دیگر، این ابزارها کمک خواهد کرد که سرمایه‌‎ها راکد نشود و هزینه‎ها نیز افزایش پیدا نکند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بنابراین، از آنجا که در بازار ایران نوسانات ارزی به مراتب مشاهده می‌شود، بازار سرمایه ایران نیز باید از این ابزارهای مالی برای معاملات کالاهای استراتژیک مانند فولاد و پتروشیمی استفاده کند، این در حالیست که ممکن است در این راستا مسائل فقهی پیش بیاید و اگر کمیته فقهی بتواند این مسائل را سریع‎تر به نتیجه برساند، اتفاقات بهتری در بازار صنایع مهم کشور مانند زنجیره فولاد، پتروشیمی، و ... رخ خواهد داد. 

این کارشناس بورس و بازار سرمایه به لزوم افزایش سواد مالی در این زمینه نیز اشاره داشت و گفت: تجربه سال‎های اخیر نشان می‌دهد که برای استفاده از چنین ابزارهای جدیدی که هم پوشش دهنده ریسک هستند و هم خود ریسک بالایی هستند، نیاز به فرهنگ سازی بیشتری وجود دارد. در این راستا، معاملات آپشن و آتی که از انواع دیگر ابزارهای معاملاتی پیچیده‌تر هستند، طبیعتا نیاز به آموزش و فرهنگ‌سازی بیشتری در بازار دارند و زمان بیشتری را هم در بازار و بورس و سایر ارکان برای آشنایی، آموزش و فعال‌سازی سایر زیرساخت‌ها در این بازار برای انجام معاملات باید در نظر گرفت.

منبع: کالاخبر

ارسال نظر

تازه ها