کد خبر 27380

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد و به نقل از مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبران (اماکو)، در 12 تیر ماه 1351 شرکت سهامی معادن مس سرچشمه کرمان، تشکیل و در سال 1355 به شرکت ملی صنایع مس ایران که در برگیرنده کلیه فعالیت های معادن مس کشور است تغییر نام داد. از وظایف این شرکت استخراج، بهره برداری از معادن مس ، تولید محصولات پرعیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول هشت میلیمتری می باشد. معادن مس سرچشمه و میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذریایجان شرقی از مهمترین معادن مس کشور به شمار می رود. در حال حاضر سرمایه شرکت 6000 میلیارد تومان می باشد. 

تولید

در نمودار زیر روند تولید شرکت در شش ماهه ابتدایی سال نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می شود روند تولید در کل سال روند ثابتی بوده ودر ماه شهریور نیز با رشد خوبی همراه شده است.

5

مقدار فروش

همانطور که در نمودار زیر مشخص است مقدار فروش محصولات شرکت در شهریور ماه کاهس یافته است.مس کاتد و سپس کنسانتره درصد بیشتری از فروش مبلغی شرکت را شامل می شوند . حدود 60 درصد از مس کاتد صادارتی است و کنسانتره مس تماما به خارج از کشور صادر می شود لازم به ذکر است که کنسانتره برای تولید مفتول و اسل استفاده می شود و بخش زیادی از ان توسط خود شرکت تولید می شود .

6

نرخ فروش

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود نرخ فروش محصولات تقریبا روند ثابتی داشته و در ماه شهریور مقداری افزایش یافته است . فملی محصولات داخلی خود را در بورس کالا به فروش می رساند و نرخ فروش صادراتی مستقیما به قیمت جهانی مس و نرخ دلار بستگی دارد.

7

 

مبلغ فروش

در شکل زیر روند فروش شرکت در شش ماه ابتدای امسال و سال قبل نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود مبلغ فروش شرکت به دلیل ارتباط مستقیم با نرخ دلار در هر ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است و در نهایت شرکت در 6 ماهه ابتدای 97 در مقایسه با سال گذشته رشد فروش 54 درصدی داشته است .

8

همانطور که در نمودارهای بالا مشخص است فروش شرکت روند مثبت و روبه رشدی بوده و شرکت در هر ماه توانسته مبلغ فروش خود را افزایش دهد با این تفاسیر با احتساب نرخ دلار 8 هزارتومان و مس کاتد  6400 دلار شرکت پتانسیل سود سازی حداقل  62 تومانی را برای سال جاری خواهد داشت که در مقایسه با سال گذشته رشد 26 درصدی را نشان می دهد.


http://emaco.pro/

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها