کد خبر 27377

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد و به نقل از مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، شرکت فباهنر یکی از بزرگترین واحدهای تولید کننده محصولات مسی کشور می باشد این شرکت در نزدیکی معادن مس و در دوازده کیلومتری شهر کرمان قرار گرفته است و در نیمه دوم سال 1370 راه اندازی شده است و از 5 کارخانه ذوب و ریخته گری ، کارخانه نورد، کارخانه اکستروژن، کارخانه تولید لوله مسی و کارخانه سکه زنی تشکیل شده است.

از تولیدات این شرکت می توان به محصولات مسی و الیاژهای آن به صورت ورق (کویل، تسمه و فویل)، لوله (شاخه، کویل و پن کیک) و مقاطع (سه گوش، چهارگوش، شش گوش و میلگرد توپر و توخالی) اشاره کرد.

در حال حاضر سرمایه شرکت از 900 میلیاد تومان در سال 96 به 1125 میلیارد تومان در سال 97 رسیده است. شرکت در توجیه این افزایش سرمایه دلیل آن را اصلاح ساختار مالی و جبران بخشی از مخارج سرمایه ای انجام شده اظهار کرده است.

تولید

در نمودار زیر روند تولید شرکت در شش ماهه ابتدایی سال نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می شود روند تولید در طول سه ماه اخیر روند تقریبا ثابتی داشته است.

1

مقدار فروش

از لحاظ مقداری تسمه و ورق برنجی و سپس تسمه و ورق مسی بیشترین مقدار فروش فباهنر را تشکیل می دهند. فباهنر بخشی از محصولات خود را به خارج صادر میکند .و فروش صادراتی درصد کمی از فروش شرکت را شامل می شود همانطور که در چارت زیر مشاهده می شود مقدار فروش تسمه و ورق برنجی  و مقطع برنجی افزایش یافته است.

2

نرخ فروش

همانطور که مشاهده می شود نرخ فروش محصولات با شیب کندی روند صعودی داشته است. شرکت محصولات خود را به صورت عادی و دستمزدی به فروش می رساند. فروش عادی معادل نرخ مواد اولیه مصرفی به علاوه دستمزد تولید بوده و فروش دستمزدی معادل نرخ دستمزد انجام خدمات می باشد که نرخ دستمزد در سال 97 به دلیل تورم در مقایسه با سال 96 افزایشی خواهد بود. حدود 6 درصد از فروش شرکت صادراتی است. فروش دستمزدی درصد بسیار کمی از درآمد فروش را به خود اختصاص داده است.

3

مبلغ فروش

در شکل زیر روند فروش شرکت در شش ماه ابتدای امسال و سال قبل نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود مبلغ فروش شرکت افزایش قابل ملاحضه ای نسبت به سال گذشته داشته است که عمدتا به دلیل افزایش نرخ های فروش بوده است.

4

 

همانطور که مشاهده می شود با توجه به مفروضات بیان شده شرکت برای سال مالی 1397 قادر است به ازای هر سهم 141 تومان سود محقق کند. شرکت پروژه تولید مقاطع و باسبار به روش کانفورم را در دست اجرا دارد که در صورت تکمیل آن تا انتهای شهریور ماه میزان تولید مفتول به میزان 2350 تن افزایش می یابد و از این محل نیز سودآوری شرکت افزایش خواهد یافت.

http://emaco.pro/

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها