کد خبر 27373

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد و  به نقل از مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر شرکت پتروشیمی زاگرس در چارچوب برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور و در جهت اجرای پروژه های عظیم پتروشیمی در سال 1379 با هدف تولید سالیانه 1 میلیون و 650 هزار تن متانول تاسیس شد. در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید متانول پتروشیمی زاگرس 3 میلیون و 300 هزار تن می باشد این شرکت بزرگترین تولید کننده متانول ایران است. سرمایه شرکت 2400 میلیارد ریال می باشد و شرکت گروه صنعتی شیمی پوشینه و شرکت الیاف صنعتی مروارید  هر کدام با سهم 17 درصدی ، شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا با 20 درصد و شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با 34 درصد از سهامداران عمده آن محسوب می شوند. پتروشیمی زاگرس در بین شرکتهای فعال در زمینه تولید متانول رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

تولید

در نمودار زیر روند تولید شرکت در شش ماهه ابتدایی سال نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می شود روند تولید در کل سال روند ثابتی بوده ودر ماه شهریور نیز با رشد خوبی همراه شده است.

1

با توجه به روند افزایشی تولید به نظر می رسد شرکت در سال جاری توان تولید متانول خود را به 97 درصد ظرفیت اسمی یعنی در حدود 3میلیون و 204 هزار تن برساند. میزان تولید بخار نیز رابطه مستقیمی با میزان تولید متانول دارد.

مقدار فروش

همانطور که در نمودار زیر مشخص است مقدار فروش متانول که فروش اصلی شرکت را تشکیل می دهد و میزان 94 درصد از آن صادراتی است تقریبا روند ثابتی داشته و در شهرور نیز میزان فروش قابل قبولی را به ثبت رسانده است .  

2

نرخ فروش

همانطور که مشاهده می شود نرخ فروش محصولات روند صعودی داشته که به دلیل ارتباط مستقیم با نرخ دلار می باشد. با توجه به اینکه از ابتدای سال نرخ فروش متانول در محدوده 385 دلار در نوسان بوده این رشد نرخ فروش را می توان به افزایش نرخ دلار نسبت داد که با توجه به اینکه در شهریور ماه نرخ تسعیر ارز در گزارش ماهانه 7500 تومان در نظر گرفته شده بود در صورت تثبیت نرخ ارز در قیمت 10 هزار تومان یا بیشتر میتوان شاهد ادامه روند صعودی نرخ های فروش شرکت بود.

3

مبلغ فروش

در شکل زیر روند فروش شرکت در شش ماه ابتدای امسال و سال قبل نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود مبلغ فروش شرکت به دلیل ارتباط مستقیم با نرخ دلار در هر ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است و در نهایت شرکت در 6 ماهه ابتدای 97 در مقایسه با سال گذشته رشد فروش 56 درصدی داشته است .

4

همانوطور که در نمودارهای بالا مشخص است روند فروش شرکت روند مثبت و روبه رشدی بوده و شرکت در هر ماه توانسته مبلغ فروش خود را افزایش دهد همچنین شرکت در بودجه فروش به اندازه ظرفیت اسمی متانول را برآورد کرده است با این تفاسیر با احتساب نرخ دلار 10 هزارتومان و متانول 390 دلار شرکت پتانسیل سود سازی 2000 تومانی را برای سال جاری خواهد داشت که در مقایسه با سال گذشته رشد 150 درصدی را نشان می دهد.

http://emaco.pro/

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها