کد خبر 27290

رئیس کارگروه امور بورس انرژی کانون کارگزاران در خصوص افزایش قیمت سهام شرکت بورس انرژی گفت: افزایش قیمت سهم یک افزایش سفته بازانه بوده و اتفاق با اهمیت مالی در درآمدهای این شرکت رخ نداده است.

مدیر امور بورس انرژی شرکت کارگزاری مفید و رئیس کارگروه امور بورس انرژی کانون کارگزاران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری با اقتصاد، در خصوص روند صعودی سهام شرکت بورس انرژی گفت: رشد اخیری  که در سهم مشاهده شد به دلیل انتظاراتی بود که از بورس انرژی می رفت. به عبارتی تصور بر این بود که نفت خام  وارد بورس انرژی خواهد شد و معاملات پر حجمی را رقم خواهد زد و از این محل درآمد بورس انرژی افزایش چشمگیری خواهد داشت، که تجمیع همه این موارد موجب شد قیمت سهم با رشد همراه گردد. 

علیرضا نوبخت در ادامه این گفت و گو تصریح کرد: از سوی دیگر اخباری مبنی بر خرید سهم بورس انرژی  در سایت ها و فضای مجازی دست به دست شد و افرادی نیز اقدام به خرید این سهم نمودند و این امر نیز از دلایل دیگر رشد قیمت این سهم بود. منتهی در شفاف سازی که در سامانه اطلاع رسانی کدال شرکت بورس انرژی منتشر نمود، وضعیت درآمدی شرکت نشان می دهد که این شرکت از لحاظ درآمدی نسبت به سال های گذشته با تغییرات مهمی همراه نبوده است، تنها  حجم و مقدار معاملات  به دلیل افزایش قیمت فرآورده ها با رشد همراه بوده که متاثر از نرخ دلار است اما درآمدهای بورس انرژی افزایش چشمگیری نداشته است. 

این کارشناس حوزه بورس انرژی تصریح کرد: افزایش قیمت سهم یک افزایش سفته بازانه بوده و احتمالا با توجه به این که کلیت بازار سهام نیز مورد توجه قرار گرفته است و بازار سرمایه به لحاظ بنیادی در وضعیت مطلوبی به سر می برد، کسانی که روی سهام بورس انرژی سرمایه گذاری کرده بودند، در حال سرمایه گذاری روی سهم های بنیادی تری هستند به همین دلیل در حال حاضر اقبال از این سهم رو به کاهش است.

رئیس کارگروه امور بورس انرژی کانون کارگزاران در پاسخ به این سوال خبرنگار پایگاه خبری  با اقتصاد مبنی بر آن که اگر نفت خام نیز در این شرکت عرضه شود چه تاثیری را بر سهام شرکت بورس انرژی شاهد خواهیم بود، بیان کرد: دولت عزمی برای عرضه نفت در بورس کرده اما شرکت نفت تا کنون اقدامی در این خصوص صورت نداده است. عرضه نفت در بورس پیش نیازهایی دارد که در این خصوص علیرغم جلساتی  که با بورس انرژی برگزار شده اما به توفیقاتی دست نیافته اند و به صورت عملیاتی اتفاقی رخ نداده است. 

وی در همین راستا گفت: به نظر می رسد اگر تصمیم جدی در این خصوص در شرکت نفت اتخاذ گردد حداقل یک ماه زمان لازم است تا ساز و کارها بین ارکان بازار فراهم شود و کارگزاران نیز آماده این موضوع شوند تا این امر محقق گردد. اما به نظر می رسد تاثیر این اتفاق روی سهام بورس انرژی و روی درآمدهای این شرکت  تاثیر شگرفی نداشته باشد به این دلیل که این معاملات با حجم های بالا انجام می پذیرد و معمولا به سقف کارمزد می رسد و از این محل درآمدهای زیادی حاصل نمی شود. اما با توجه به این که درآمدهای عملیاتی بورس انرژی بالا نیست لذا با توجه به eps سهم به هر صورت رشدی را به دنبال خواهد داشت اما چندان قابل توجه نخواهد بود.

 

ارسال نظر

تازه ها