کد خبر 27263

از ابتدای امسال تا نیمه مهرماه ۲۱ هزار و ۲۵۹ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، از ابتدای امسال تا نیمه مهرماه ۲۱ هزار و ۲۵۹ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده که در این میان ۷ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار، ۲۱ هزار و ۱۱۷میلیارد ریال از طریق مزایده و ۱۳۵ میلیارد ریال از طریق مذاکره فروخته شده است. این در حالی است که از این میزان واگذاری، ۲۱ هزار و ۲۳۹ میلیارد ریال به‌صورت بلوکی، ۷ میلیارد ریال تدریجی و ۱۳ میلیارد ریال به‌صورت ترجیحی بوده است.

همچنین از ۲۱هزار و ۲۵۹میلیارد ریال سهم و اموال دولتی در این مدت ۱۹ هزار و ۸۸۱ میلیارد ریال مربوط به شرکت‌های گروه یک واگذاری‌ها و یک هزار و ۳۷۸ میلیارد ریال واگذاری مربوط به شرکتهای گروه دو واگذاری‌ها بوده است.

این گزارش می افزاید: به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی دولت مکلف است تا ۱۰۰ درصد سهام شرکتهای «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند. همچنین در تبصره‌های ماده ۳ فصل ۲ این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه ۲» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه ۲ ماده ۲، همچنان ۲۰ درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه ۲ را در اختیار داشته باشد و مکلف است ۸۰ درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

گفتنی است، طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، سال ۹۳ آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکت های دولتی تعیین شده بود که این مهلت در سالهای ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ تمدید شده است. این در حالی است که بر اساس فهرست منتشر شده بنگاه‌های دولتی قابل واگذاری، قرار است در سالجاری ۶۳۱ بنگاه دولتی تعیین تکلیف و واگذار شوند که با توجه به روند واگذاری ها بنظر می رسد واگذاری سهام دولتی در سال ۹۸ هم ادامه پیدا کند.

منبع: ایبنا

ارسال نظر

تازه ها