کد خبر 27243

خلاصه بازار روز گذشته

روز گذشته در بازار شاهد رفتارهای به شدت هیجانی بودیم رفتارهایی که سبب شد تا بازار از پیشروی بیش از 2 هزار واحدی خود به طور ناگهانی عقب گرد کند و افت 1500 واحدی را تجربه نماید.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، روز گذشته بازار بورس در حالی سپری شد که در ابتدا شاهد معاملات مثبت و حتی تشکیل صف خرید در بسیاری از نمادها و گروه های بازار از جمله پالایشی و بانکی و معاملاتی متعادل در سایر گروه ها بودیم اما ناگهان از نیمه های بازار شاهد منفی شدن روند معاملات و تشکیل صف های فروش بودیم به طوری که شاخص کل در ابتدای بازار رشد بیش از 4200 واحدی را تجربه کرد ولی در نهایت با افت نزدیک به 1500 واحدی به کار خود پایان داد. بعضی از افراد یکی از علت های این امر را پخش شایعه لغو خرید و فروش اعتباری می دانند و عده ای دیگر احتمال عدم تایید FATF عنوان می کنند. اما به نظر می رسد هیچکدام از این عوامل را نمی توان عامل افت این چنینی بازار دانست و شاید علت آن را در شرکت های حقوقی و عرضه های سنگین از سوی برخی شرکت ها که اهداف خاصی را دنبال می کنند پیدا کرد. هر چند معاملات دیروز با افت شاخص همراه شد اما ارزش معاملات حدود 2800 میلیارد تومانی می تواند نشانه ای از آن باشد که پول در بازار وجود دارد و از قفل شدن صف های فروش جلوگیری می کند.

اما در خبرها مهمترین خبر مربوط به جلسه امروز صبح جلسه غیرعلنی مجلس در خصوص CFT (تامین مالی تروریسم)باشد که در این جلسه وزرای خارجه و اطلاعات هم حضور دارند. در همین راستا خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت اگر لایحهCFT تصویب شود، می تواند جلوی سوء استفاده ها را بگیرد و در عین حال در جهت عادی شدن روابط اقتصادی ما با جهان کمکی بزرگ باشد. به نظر می رسد تصویب این لایحه می تواند خبر خوبی را به بازار مخابره کند زیرا عملا تصویب این لایحه از احتمال دادن آتو به کشورهای دیگر جهت همراهی با تحریم های آمریکا می کاهد و به همراهی هر چه بیشتر کشورهای اروپایی در جهت رفع موانع و مشکلات بر سر راه این تحریم ها کمک می کند. در خبر دیگری در راستای دور زدن تحریم ها بانک مرکزی هند و وزارت مالی این کشور اعلام کرد که در حال بررسی امکان ایجاد سیستم‌های پرداخت با پایه روپیه و یا تهاتری، در معاملات خود با کشورهای تولیدکننده نفت خام مانند ایران، روسیه و ونزوئلا است. اما در آنسوی دنیا ادامه تنش بین چین و آمریکا در نهایت باعث شد تا چین واردات نفت خود از آمریکا را به صفر برساند.

در کدال کسرا از بهره برداری پروژه جدید خود با عنوان آلفا آلومینا اطلاع رسانی کرد. غویتا در شهریور ماه بیش از 12 میلیارد تومان فروش ثبت کرد که جمع فروش 9 ماهه خود را نزدیک به مبلغ 100 میلیارد تومان رساند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 44 درصدی را نشان می دهد. شمواد نیز در شهریور ماه 14 میلیارد تومان فروش داشت و در سال مالی منتهی به انتهای شهریور توانست فروش کل 65 میلیارد تومانی را ثبت کند که رشد 333 درصدی نسبت به مدت مشابه دوره قبل را نشان می دهد.

اما در بازار امروز به نظر می رسد با توجه به جلسه مجلس در خصوص بررسی CFT  معاملات افراد همراه با احتیاط صورت گیرد و چه بسا شاهد معاملات منفی در اکثر گروه ها باشیم اما انتشار اخبار خوب در این حوزه می تواند به راحت شدن خیال سرمایه گذاران و رونق معاملات کمک کند و در کل به نظر می رسد معاملات امروز نیز همراه با افت و خیز باشد و فشار فروش نیز بیشتر از فشار تقاضا باشد و در این بین گروه بانکی و پالایشی معاملات بهتری را تجربه کند.

http://emaco.pro

ارسال نظر

تازه ها