کد خبر 25774

بررسی با اقتصاد نشان می دهد

پتروشیمی ها در نیمه نخست سال توانستند به عنوان یکی از پربازده ترین صنایع بورس اوراق بهادار شناخته شوند و در میان آن ها از بازدهی 20 تا بیش از 100 درصدی مشاهده می شود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، پتروشیمی ها از ابتدای سال تاکنون با حواشی زیادی همراه بودند؛ حاشیه اصلی آنان پیرامون مسائل مربوط به بورس کالا و چگونگی نحوه قیمت گذاری محصولاتشان پس از نوساناتی که برای نرخ ارز در کشور به وجود آمد می چرخید که در پایان نیز حرف آن ها به کرسی نشست و سقف رقابتی برای معامله محصولاتشان در بورس کالا باز شد. اما مسئله پتروشیمی ها تنها با این کار حل نشد و پس از آن به نحوه قیمت گذاری خوراکشان اعتراضاتی را داشتند که چرا باید مبنای آن دلار 4200 تومانی باشد! مسئله ای که هم چنان به قوت خود باقی است و وزارت نفت هنوز هم بر اعلام قیمت ها با دلار 4200 تومانی تاکید دارد. 

با تمام مسائل پیش آمده سهام گروه محصولات شیمیایی در بورس اوراق بهادار که بخش عمده ای از آن را پتروشیمی ها تشکیل می دهند توانست بازدهی های قابل توجهی را برای سهامداران در شش ماهه نخست امسال داشته باشد. 

بازدهی این گروه به حدی مقبول بود که حتی دو سهم پتروشیمی غدیر (شغدیر) و پتروشیمی پارس (پارس) که به ترتیب از 13 و 20 تیرماه عرضه شدند نیز توانستند بازدهی های 192 و 50 درصدی را از خود به جای گذارند. 

در نمودارهای ذیل بازدهی سهم های پتروشیمی و هم چنین سایر سهم های فعال در گروه محصولات شیمیایی به تفکیک قابل مشاهده است.

پتروشیمی

شیمیایی

ارسال نظر

تازه ها