کد خبر 25108

نظر به آن که شاخص کل بورس اوراق بهادار طی روزهای متوالی صعودهای قابل توجه ای را به نام خود ثبت کرد در بازار امروز شاهد ورود به فاز اصلاحی بازار با افت 2408 واحدی شاخص کل بودیم.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) بازار امروز را این گونه توصیف نمود:

شاخص کل در پایان معاملات امروز با 2408 واحد کاهش نسبت به روز گذشته به 155710 واحد رسید. ارزش کل معاملات امروز 1661 میلیارد تومان بود که از این مبلغ 1202 میلیارد تومان مربوط به بازار بورس و 459 میلیارد تومان آن متعلق به بازار فرابورس بود. نماد فولاد ، فارس و فملی بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص کل داشتند.      

نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی فناوران (شفن1) و فایرا با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب، متوقف گردید. همچنین نماد (دجابر1)، کساپا، وتوس و خمحرکه  با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید.

دشیمی ، خریخت، سصفها و شدوص  با توجه به تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت سهام، به منظور برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توسط ناشر متوقف شدند.

در جریان معاملات امروز با وجود معاملات پر حجم ریزش شدید قیمت ها را در اکثر گروه های بازار شاهد بودیم به نظر می رسد به دلیل فرارسیدن تسویه اعتباری ها این ریزش و اصلاح منطقی است.از آنجایی که سال مالی بسیاری از کارگزاری ها در پایان شهریور است فشار تسویه کارگزاری ها سبب افزایش فشار عرضه در بازار است   از طرفی دیگر بررسی نشان می دهد که در طول هفته گذشته نزدیک به 900 میلیون نقدینگی وارد بورس شده که به دلیل نداشتن پشتوانه تحلیلی قوی در بین گروه های مختلف جابه جا شده و نمادی که دیروز صف خرید را تجربه می کرد امروز با صف فروش مواجه شده است. در این بین شاخص گروه زراعت با 12 درصد افزایش ، اطلاعات و ارتباطات با 3 درصد و شاخص زغال سنگ با 3.67 درصد افزایش جزو گروه های مثبت بازار قرمز امروز بودند.

در گروه خودرویی نیز با گذشت دقایقی از آغاز معاملات شاهد افزایش تقاضا و تشکیل صف های خرید دراکثر نمادهای این گروه بودیم.

نمادهای خاهن، خمحور، خوساز، خشرق خکمک، ختراک، خزر و ختور نمادهای منفی این گروه بودند.

در گروه محصولات غذایی نماد غشهداب، غاذر و غفارس جزو نمادهای صف خرید بودند سایر نمادها نیز در محدوده صفر تابلو داد وستد شدند.

در گروه انبوه سازی نیز نمادهای ثاخت، ثغرب، ثمسکن، ثقزوی، ثفارس صف خرید و نمادهای ثنوسا، وساخت، ثرود و ثالوند در محدوده مثبت قیمتی معامله شدند.

در گروه قند و شکر اکثر نمادها در محدوده منفی معامله شدند. در گروه بانکی نماد وبملت و وتجارت با تقاضای خوبی همراه شدند و به صف خرید نشستنند روندی که بنظر می رسد برای فردا نیز ادامه خواهد داشت.

در گروه رایانه نماد رتاپ در محدوده صفر تابلو نوسان داشت و نماد های وب نیز مورد توجه قرار گرفت و به صف خرید نشست.

در گره پتروشیمی نیز فشار فروش مشهود بود که در این بین نمادهای جم، شیراز، مارون و تاپیکو با افزایش تقاضا همراه شدند و معاملات مثبتی داشتند. در نمادهای پالایشی نیز به جز نمادهای شسپا و شنفت که در استانه سقف قیمتی قرار گرفتند باقی نمادها با ریزش شدید قیمت ها در آستانه کف قیمت مجاز قرار گرفتند.

نماد تازه وارد نطرین نیز با 15 میلیون صف خرید به کارخود پایان داد.

شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین در مجمع عادی سالیانه به ازای هرسهم 1000 ریال سود نقدی تقسیم کرد همچنین در صورتهای مالی سه ماهه منتهی به مرداد با 56 درصد کاهش زیان به ازای هرسهم 8 ریال زیان شناسایی کرد.

اما برای فردا نیز با توجه به چرخش روند معاملات در گروه پتروشیمی از مثبت به منفی معاملات مثبتی را انتظار داریم . گروه خودرویی و گروه بانکی نیز لیدر های بازار فردا خواهند بود.

http://emaco.pro

ارسال نظر

تازه ها